Subiect "pensie invaliditate" Deschis de maria balan (fosta Dumitrica) la data: 12/13/2012 7:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie invaliditate
Scris de: maria balan (fosta Dumitrica) la data: 12/13/2012 7:47am
Gen: F
Data nasterii:22.06.1956
Stagiul de cotizare: 36 ani
Alte date:
Intrebare:
Revin cu o alta intrebare referitoare la pensia de invaliditate gradul II, dar nu inainte de a va multumi pentru raspunsul abia primit la situatia cu salariul acordat cu ocazia pensionarii.
O alta varianta la care as putea opta,in conditiile in care legislatia imi permite, ar fi urmatoarea: dosarul de pensie este depus din data de 12.12.2012, CM pana la 11.12.2012 si concediu fara plata pana la sfarsitul lui decembrie. Pot lua de la 01.01.2013 concediu de odihna pe anul 2013 si in timpul acestuia sa depun la institutie decizia comisiei de expertiza gradul II cu cererea de incheiere a activitatii de la data incetarii concediului de odihna si tot in acest timp saprimesc si salariul promis prin CCM,ca prima, urmand a intra in drepturile de pensie de la data incetarii contractului de munca? Ce ar trebui sa fac in acest caz, sa depun la casa de pensii decizia de incetare a activitatii?
Astept cu interes raspunsul si, inca o data, multumiri pentru ingaduinta.
Re: pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 12/14/2012 7:33am
Varianta dv nu va simplifica situatia.
Pensia de invaliditate de gr II vi se acorda incepand cu data de 12 decembrie 2012 si numai daca incetati activitatea in luna decembrie salariul primit suplimentar este evidentiat in luna decembrie 2012 luna in care nu primiti pensie pentru intreaga luna si deci se poate considera ca cele doua venituri nu sunt simultane.
Noi va sfatuim sa mergeti si sa lamuriti situatia la ghiseul Casei de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1