Subiect "Data pensioare" Deschis de V. M. la data: 12/13/2012 2:53pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Data pensioare
Scris de: V. M. la data: 12/13/2012 2:53pm
Buna ziua. As dori sa stiu data la care pot iesi la pensie.
Nascut:1959
Gen:M
-armata 1 an 4l 24 zile
-20 ani 11 luni 28 zile grupa I de munca 100% ca zidar-samotor (meserie care conform legii 263/2010 se echivaleaza la conditii speciale)
-8 ani in conditii normale din 2001 pana in prezent
Multumesc
Re: Data pensioare
Scris de: la pensie la data: 12/14/2012 7:40am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in gr de munca, in anul 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” .
Pentruca stagiul dv de gr I sa fie asimilat cu conditii speciale trebuie sa fie indeplinite urmatoarele conditii :
- Locul dv de munca sa fie nominalizat in anexa 2 la legea pensiilor 263/2010
- Intreprinderea in care ati lucrat acest stagiu sa fie nominalizata in anexa 3 la legea pensiilor 263/2010 iar pozitia locului de munca din anexa 2 sa fie nominalizata in ultima coloana din anexa 3 in dreptul intreprinderii la care ati lucrat
Dv ati precizat numai indeplinirea primei conditii si trebuie sa va interesati daca o indepliniti si pe a doua.
Noi va vom da raspunsul in ambele variante
Pentru stagiul de 20 ani in grupa I de munca beneficiati de un spor de vechime de 10 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 38 ani si 11 luni.
Daca stagiul de gr I de munca au fost echivalat cu conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 10 ani si puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la varsta de 55 ani adica in anul 2014
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni si puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni.
In varianta a doua aveti dreptul la pensionarea cu pensie anticipata sau anticipata partiala (in functie de stagiul de cotizare realizat atunci), la varsta de 60 ani.
Re: Data pensioare
Scris de: V.m. la data: 12/14/2012 11:16am
Multumesc pentru raspunsul prompt. Mentionez ca nu pot obtine aceasta adeverinta deoarece anii lucrati in acele conditii sunt inainte de 2001 iar intreprinderile la care am lucrat in acea perioada sunt reorganizate sau inchise si nu au mai avut angajati zidari samotori dupa 2001. Daca in carnetul de munca am inregistrarile facute legal cu perioadele lucrate in grupe superioare de munca mai am nevoie de adeverinte? Ar fi incredibil ca toti acesti ani lucrati in conditii speciale sa mearga pe apa sambetei!!!
Re: Data pensioare
Scris de: valentin virgil la data: 12/14/2012 1:13pm
V.m. :
Multumesc pentru raspunsul prompt. Mentionez ca nu pot obtine aceasta adeverinta deoarece anii lucrati in acele conditii sunt inainte de 2001 iar intreprinderile la care am lucrat in acea perioada sunt reorganizate sau inchise si nu au mai avut angajati zidari samotori dupa 2001. Daca in carnetul de munca am inregistrarile facute legal cu perioadele lucrate in grupe superioare de munca mai am nevoie de adeverinte? Ar fi incredibil ca toti acesti ani lucrati in conditii speciale sa mearga pe apa sambetei!!!
Legea 263/2010,Art. 158. – (1) Perioadele de vechime în muncă realizate în
grupele I si a II-a de muncă până la data de 1 aprilie 2001, constituie
stagiu de cotizare în condiţii deosebite, în vederea reducerii vârstelor de
pensionare, cu excepţia celor realizate în activităţile care, conform
prevederilor art. 30 alin. (1) sunt încadrate în condiţii speciale.
(2) Adeverinţele care atestă încadrarea persoanelor în fostele
grupe I si/sau a II-a de muncă sunt valorificate, numai în situaţia în care
au fost emise conform legii, pe baza documentelor verificabile întocmite
anterior datei de 1 aprilie 2001.Aceasta prevedere se regasea si in Legea 19/2000,cu o singura deosebire,termenul era 01.04.2011.
Re: Data pensioare
Scris de: V.m. la data: 12/14/2012 2:41pm
Multumesc. In aceasta situatie ce ramane de facut?
Re: Data pensioare
Scris de: V.M la data: 12/14/2012 3:03pm
Cum se pot echivala acei ani daca fabrica a disparut inainte de incadrarea acelui loc de munca in conditii speciale? Deci fabrica nu avea cum sa ceara aviz de evaluare pt aceea pozitie de zidar-samotor. Daca nu imi recunoaste casa de pensii anii ma vad fortat sa o dau in instanta.
Re: Data pensioare
Scris de: valentin virgil la data: 12/14/2012 3:46pm
V.M :
Cum se pot echivala acei ani daca fabrica a disparut inainte de incadrarea acelui loc de munca in conditii speciale? Deci fabrica nu avea cum sa ceara aviz de evaluare pt aceea pozitie de zidar-samotor. Daca nu imi recunoaste casa de pensii anii ma vad fortat sa o dau in instanta.
Ca sa iesiti la pensie la 53 de ani,trebuia sa indepliniti aceasta varsta inainte de intrarea in vigoare a Legii 263/2010,01.01.2011,Legea 19/2000 va dadea acest drept pana la data de 01.04.2011.
Re: Data pensioare
Scris de: V.M. la data: 12/14/2012 5:55pm
Se mai poate face ceva ca sa mi se echivaleze acei ani? Multumesc.
Re: Data pensioare
Scris de: valentin virgil la data: 12/15/2012 1:52am
V.M. :
Se mai poate face ceva ca sa mi se echivaleze acei ani? Multumesc.
Imi pare rau,nu aveti posibilitatea sa castigati in instanta.Casa de Pensii este obligata sa respecte legea aflata in vigoare,Legea 263/2010.
Re: Data pensioare
Scris de: la pensie la data: 12/20/2012 2:34am
Pentru VM
Domnul Valentin Virgil v-a explicat ca stagiul in grupa I de munca nu se pierde de catre cei care acest stagiu nu a fost echivalat cu conditii speciale deoarece a fost echivalat cu conditii deosebite la fel cu cele de grupa II prin HG 261/2001.
In cazul in care intreprinderile nu au obtinut echivalarea stagiilor de gr I cu conditii speciale din diverse motive nu exista nicio solutie de obtinere a acestei echivalari.

Pentru Valentin Virgil
V-am rugat si cu alta ocazie sa va limitati la un raspuns in cazul celor care insista deoarece mesajul dv este contabilizat la fel cu celelalte si rezultatul este ca ati blocat site-ul impiedicand alti vizitatori sa-si posteze mesajele.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1