Subiect "pensie invaliditate" Deschis de laura la data: 12/14/2012 12:47pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie invaliditate
Scris de: laura la data: 12/14/2012 12:47pm
Gen:f
Data nasterii: octombrie 1955
Stagiul de cotizare: 29 ani, 10 luni
Alte date: pensie de invaliditate gr. 2 din anul 2008
Intrebare: Buna ziua !!!
Am si eu nevoie de o lamurire si in acelasi timp ajutor de la dvs. Avand in vedere stagiul de cotizare de 29 ani si 10 luni (cel minim trebuind sa fie de 30 de anipentru femei), gradul de invaliditate nr. 2 si faptul ca s-a depasit varsta anticipata de limita de varsta, ce solutie exista pentru a se incadra o persoana in pensie de invaliditate nerevizuibila? Este nevoie de o cerere de recalculare a pensiei pentru luarea in calcul si a perioadei de 4 ani de pensionare ? In aceasta situatie exista riscuri pentru cel pensionat ? O astfel de cerere/propunere de recalculare se face de catre comisia medicala sau de catre bolnav ? Mentionez ca persoana in cauza are lucrate suplimentar alte 4 luni (in anul 2007)prin care ar ajunge la stagiul de 30 ani de cotizare, dar nu poate scoate adeverinta de munca pentru ca nu figureaza in evidentele firmei angajatoare. In acest sens exista vreo solutie ?
Sper sa aveti si pentru mine un raspuns.
Va multumesc anticipat si va urez o zi placuta !!!
Re: pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 12/15/2012 3:15am
Regretam ca raspunsul nostru nu este favorabil.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta in ianuarie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 3 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Nu mai este supusa revizuirii medicale conform art 79 alin (1) litera c) daca are varta de minimum 55 ani si 3 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 3 luni fara a lua in calcul perioada asimilata cat a beneficiat de pensie de invaliditate.
Re: pensie invaliditate
Scris de: LAURA la data: 02/07/2013 2:54pm
IN PRIMUL RAND VA MULTUMESC PENTRU RASPUNS.
VOIAM SA VA MAI INTREB DACA S-AR PUTEA INCADRA LA PENSIE ANTICIPATA DE LIMITA DE VARSTA ? IAR ACEST LUCRU AR DUCE LA MICSORAREA SEMNIFICATIV A PENSIEI ?
VA MULTUMESC ANTICIPAT !!!
Re: pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 02/09/2013 3:53am
Nu poate beneficia nici de pensie anticipata partiala pentruca si pentru aceasta se pun aceleasi conditii adica daca are varsta de minimum 55 ani si 3 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 3 luni fara a lua in calcul perioada asimilata cat a beneficiat de pensie de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1