Subiect "stagiu de cotizare" Deschis de Anghele Paulina la data: 12/15/2012 12:30pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
stagiu de cotizare
Scris de: Anghele Paulina la data: 12/15/2012 12:30pm
Gen:f
Data nasterii:06 04 1957
Stagiul de cotizare:39ani 11 luni 25 zile
Alte date:22 ani 11 luni 21 zile
Intrebare:Va multumesc tare mult pentru raspunsul de acum citeva zile. Acum am alta intrebare. In stagiul de cotizare nu mi-au fost introduse 3 luni in care am avut venit de completare dupa stagiul de somaj ,1148 lei lunar. Am fost in audienta si mi s-a zis ca nu au primit corect de la AJOFM si ca nu mai au ce sa faca in acest sens. Cu cit s-ar fi marit pensia? Mi-au mai respins si o adv de grupa aIIa pentru un an de zile (1976-1977) ca nu a fost completata corect, am avut salariu pe atunci de 1300 lei.Cu cit s-ar fi marit pensia? Va multumesc anticipat si va doresc multa sanatate , sarbatori fericite si succes in activitate!
Re: stagiu de cotizare
Scris de: la pensie la data: 12/17/2012 2:14am
Datele sunt neclare si ne este greu sa estimam ce influenta ar fi avut cele doua situatii prezentate de dv.
In prima situatia nu ati precizat perioada in care ati fost in somaj sau cand ati primit venitul de completare si nici nu suntem siguri ca acesta a fost salariu compensator care nu s-a suprapus peste perioada de somaj. Incazul ultim s-a platit CAS numai pentru cca o treime din suma si numai aceasta intra in calcul.
In a doua situatie ati dat date ceva mai multe date si am putea estima ca suma primita pentru punctajul suplimentar pentru acel an de gr II nerecunoscut ar fi fost de cca 4 lei.
Dar avem de facut urmatoarele comentarii.
1 Trebuie sa dati mai mare importanta stagiului de un an in grupa II nerecunoscut deoarece daca prin nerecunoasterea lui stagiul de cotizare in gr II scade sub 22 ani atunci nu veti mai putea iesi la pensie pentru limita de varsta in 06 ianuarie 2013 ci peste 6 luni. Daca este asa si puteti sa cereti de la angajator sa va elibereze o noua adeverinta corecta atunci insistati sa o obtineti.
2 In ambele situatii daca primiti pensia pentru limita de varsta nu pierdeti dreptul de a duce actele necesare si sa primiti, prin recalcularea pensiei, drepturile care vi se cuvin.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1