Subiect "contestatie decizie pensie" Deschis de Maria B. la data: 12/17/2012 10:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contestatie decizie pensie
Scris de: Maria B. la data: 12/17/2012 10:08am
Gen:F
Data nasterii:28.03.1953
Stagiul de cotizare:17 ani
Alte date:
Intrebare: Buna seara .In decizia primita apar cu stagiul de 17 ani 1 luna 25 zile, am facut calculul pensiei si la dvs pe site + am numarat si anii pe hartie si imi lipsesc minim 3 ani (apar in cartea de munca). as dori sa fac o contestatie ptr recalcularea stagiului, dar nu am nici fisa de calcul, si probabil o sa depaseasca data limita ptr depunerea contestatiei , mai ales ca vin si sarbatorile ... ce acte as putea atasa la contestatie? Va multumesc
Re: contestatie decizie pensie
Scris de: la pensie la data: 12/18/2012 3:49am
Calculul stagiului de cotizare facut de dv este cu aproximatie. Daca in programul de calcul ati introdus datele din carnetul de munca inseamna ca aveti 232 luni lucrate adica 19 ani si 4 luni deci va lipsesc 2 ani si 2 luni.
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si avem o singura observatie si anume faptul ca nu ati introdus sporul de vechime determinat asa cum explicam noi pe forum la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv am calculat noi acest spor (considerand lunile necompletate ca nelucrate) pe care trebuie sa-l introduceti in program :
Intre ianuarie 1978 - decembrie 1982 3 %
Intre ianuarie 1983 - august 1983 5 %
Intre septembrie 1983 - noiembrie 1989 9 %
Intre decembrie 1989 - martie 1992 12 %
Puteti face contestatie numai pentru stagiul de cotizare si pentru aceasta nu trebuie sa atasati niciun act doqar sa precizati ca in carnetul de munca a carui copie se afla la dosarul de pensie, al carui numar il precizati in contestatie, figureaza 232 luni lucrate adica cca 19 ani si 2 luni.
Tot in contestatie puteti spune ca nu ati primit buletinul de calcul al pensiei si nu puteti sa faceti verificarea corectitudinii calculului pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1