Subiect "Maistru militar in rezerva, cand am dreptul , la pensie?" Deschis de Ioan Vasii la data: 12/18/2012 12:29pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Maistru militar in rezerva, cand am dreptul , la pensie?
Scris de: Ioan Vasii la data: 12/18/2012 12:29pm
Gen:masculin
Data nasterii:5 septembrie 1957
Stagiul de cotizare:
Alte date:Pregatire 8 clase primare plus 3 ani scoala profesionala, Angajat 11luni in civilie, iar in 1976 Scoala Militara din Pitesti 3 ani, profil Maistru Militar Auto. Am lucrat in domeniu, cu multiple deplasari ,la canal, la mina, in agricultura.Pe fondul unor probleme personale datorate unei tragedii in familie, am demisionat in decembrie 1995.
Intrebare:Am dreptul la pensie pentru anii grei munciti in cadrul MAPN, si cand anume? Va multumesc.
Re: Maistru militar in rezerva, cand am dreptul , la pensie?
Scris de: la pensie la data: 12/19/2012 8:58am
Datele dv sunt neclare. In prezent fiind civil aveti dreptul la pensie conform prevederilor legii pensiilor pentru civili adica :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 05 septembrie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 60 ani adica in 05 septembrie 2017 daca atunci aveti stagiul de cotizare de 35 ani (inclusive sporul de vechime pentru stagiile in grupele de munca)
Pentru calculul pensiei sunt considerate stagii de cotizare perioadele lucrate in civilie si in cadrul MAPN si stagiu asimilat pentru perioada scolii militare.
Pentru a afla daca stagiul lucrat in MAPN se incadreaza in grupele de munca superioare care va dau dreptul la reducerea varstei de pensionare si spor de vechime va adresati unitatii la care ati lucrat acest stagiu, de unde cereti o adeverinta in care sa se precizeze si grupa de munca cu care a fost echivalat acest stagiu dupa aprilie 2001.
Dupa ce obtineti aceste clarificari reveniti si prezentati clar stagiile dv de cotizare si eventual daca ati mai lucrat in civilie dupa trecerea in rezerva.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1