Subiect "Pensie anticipata" Deschis de Osenaris la data: 12/19/2012 3:57pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata
Scris de: Osenaris la data: 12/19/2012 3:57pm
Gen:F
Data nasterii:09/06/1962
Stagiul de cotizare:30
Alte date:
Intrebare:la ce virsta pot solicita pensia anticipata eu ma aflu in prezent in invaliditate de gr.II,ce fel de pensie pot solicita?de invaliditate,anticipata? Care este diferenta in ceea ce priveste calculul?puteti sa imi calculati?
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 12/20/2012 2:55am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 09 septembrie 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 %, la varsta de 57 ani si 3 luni adica in 09 septembrie 2024 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare pana la stagiul complet de cotizare de 32 ani si 8 luni, fara a lua in calcul perioada cat beneficiati de pensie de invaliditate.
Calculul pensiei de invaliditate se face asemanator cu cel al pensiei anticipate cu deosebirea ca in cazul pensiilor anticipate nu se iau in calcul stagiile assimilate pentru perioadele de studii universitare, stagiul militar sau pensie de invaliditate.
Pentru calculul pensiilor am pus la dispozitie un program gratuit de calcul pe care il puteti folosi. Prin statut noi putem decat sa va ajutam sa folositi acest program de calcul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1