Subiect "intrebari pensie anticipata partiala" Deschis de MihaelaG la data: 12/20/2012 10:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebari pensie anticipata partiala
Scris de: MihaelaG la data: 12/20/2012 10:55am
Gen:F
Data nasterii:30 mai 1957
Stagiul de cotizare:31 ani si 9 luni
Alte date:stagiul de cotizare neintrerupt 27ani si 3 luni la o intreprindere si in continuare 4 ani si 6 luni cu contract individual la casa de pensii
Intrebare:
Doresc sa-mi depun dosarul pentru pensionare anticipata partiala.
Intrebarile sunt:
1) Incepind cu ce data pot sa depun dosarul de pensionare anticipata partiala?
2) Daca eu depun dosarul (sa zicem) in martie 2013 si eu am platit la casa de pensii contributia (conf contract individual) inclusiv pe luna iunie 2013, se pot recupera banii platiti? cum ma sfatuiti sa procedez ?
3) Care este penalizarea in cazul meu?
4) Stiti cumva cit dureaza de cind depun dosarul de pensie si pina cind soseste decizia (locuiesc in Bucuresti, sector6) ?
Va multumesc,
Mihaela
Re: intrebari pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 12/21/2012 6:17am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 28 februarie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 %, la varsta de 55 ani si 9 luni adica in 28 februarie 2013.
1 Conform prevederilor legale puteti sa depuneti dosarul de pensie anticipata partiala incepand cu data in care se deschide acest drept adica incepand cu 28 februarie 2013 dar avand in vedere situatia dv credem ca este recomandabil sa incercati si inainte de aceasta data si poate gasiti un functionar care sa inteleaga situatia.
2, 3 Daca doriti sa depuneti cerere de iesire la pensie inainte de terminarea contractului de asigurare sociala a acestuia trebuie sa cereti rezilierea lui si in acest caz daca ati platit anticipat contributia lunara, conform art 47 din legea pensiilor 263/2010, aceasta nu mai poate fi recuperata.
In privinta sfaturilor nu putem sa va sfatuim cum trebuie sa procedati ci va putem prezenta avantajelor si dezavantajelor celor doua solutii adica pensionarea la 01 martie 2013 si pensionarea la 01 iunie 2013.
-Daca cereti pensie anticipata partiala incepand cu 01 martie 2013 veti primi in plus pensie anticipata partiala diminuata cu 45 % pe 4 luni, in perioada martie – iunie, veti primi o pensie anticipata partiala diminuata cu 45 % pe restul de 56 de luni, veti pierde contributia platita pe 4 luni, in perioada martie – iunie.
-Daca cereti pensie anticipata partiala incepand cu 01 iulie 2013 veti primi o pensie anticipata partiala diminuata cu 42 % pe restul de 56 de luni, veti primi o pensie in care este luata in calcul si contributia platita pe 4 luni, in perioada martie – iunie care are insa influenta foarte mica .
Facand o comparative a celor doua variante rezulta ca in prima varianta, pensie anticipata partiala incepand cu 01 martie 2013, primiti in plus pe toata perioada de 5 ani pana la pensie pentru limita de varsta o jumatate de pensie lunara nediminuata sau o pensie lunara diminuata
4. Nu putem aprecia perioada scursa de la data depunerii dosarului pana la primirea deciziei de pensionare deoarece aceasta depinde de foarte multi factori pe care nu-I cunoastem.
Re: intrebari pensie anticipata partiala
Scris de: MihaelaG la data: 12/22/2012 8:10pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
MULTUMESC MULT PENTRU RASPUNSUL LA INTREBARI.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1