Subiect "pensie anticipata partial" Deschis de Marinescu Maria la data: 12/28/2012 8:05am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial
Scris de: Marinescu Maria la data: 12/28/2012 8:05am
Gen:F
Data nasterii:IULIE 1957
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua!
Sunt nascuta in iulie 1957 ;intre anii 1976 si 1980 am urmat cursurile unei facultati ;intre noiembrie 1980 si mai 2009 am lucrat cu CM;din mai 2009 si pana in prezent am CA;intre martie 1986 si aprilie 2001am lucrat in grupa aII-a de munca; intre martie 2006 si mai 2009 am lucrat la 2 firme :la una cu CM si la alta cu CMTP(2 ore).Pe parcursul anilor am avut 3 luni de concediu fara plata(perioadele cumulate).Cum se calculeaza stagiul de cotizare pentru anii in care am avut cele 2 locuri de munca?Se ia in calcul perioada facultatii la stagiul de cotizare in cazul pensiei anticipate partial?
Va rog sa-mi spuneti cand as putea iesi la pensie anticipat partial?
Va multumesc!
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 12/30/2012 10:51am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in mai 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Cu ingaduinta dv va dam sfatul ca atunci cand scrieti un text destinat altor persoane sa evitati prescurtarile, mai ales atunci cand nu se numara cuvintele textului, pentruca riscati sa va adresati unor persoane care nu cunosc prescurtarile dv. De exemplu noi nu cunoastem semnificatia lui CA. Este foarte probabil sa fi vrut sa prescurtati “contract de asigurare sociala” dar in acest caz trebuia sa folositi CAS.
Pentru stagiul de 15 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 3 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare, impreuna cu stagiul asimilat pentru studii universitare, daca acestea au fost absolvite cu diploma, cu perioada de asigurare sociala prin contract si realizati un stagiu total de cotizare de 39 ani. si 10 luni
Avand in vedere ca fara perioada cotizata pe contract de asigurare sociala (daca presupunerea noastra este corecta) realizati stagiul complet de cotizare credem ca incheierea acestui contract a fost o eroare si sfatul nostru este sa reziliati acest contract deoarece contributia acestei perioade la punctajul pensiei nu justifica efortul financiar facut
Perioada lucrata la doua firme dintre care una cu contract de munca cu program partial nu se ia in calculul stagiului de cotizare ci numai in calculul punctajului pensiei.
Perioadele de concediu fara plata inainte de aprilie 2001 nu sunt luate in consideratie la calculul stagiului de cotizare daca acestestea nu sunt inscrise in carnetul de munca.
Pentru stagiul de 15 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 10 luni adica in mai 2015
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 18 %, la varsta de 55 ani si 10 luni, adica in mai 2013.
Re: pensie anticipata partial
Scris de: Marinescu Maria la data: 01/05/2013 4:51am
In vederea deschiderii dreptului la pensie anticipata partiala, stagiul complet de cotizare cuprinde si sporul acordat in baza legislatiei anterioare pentru activitati desfasurate in grupa II de munca, pana la data de 01.04.2001?
Concret, pentru fiecare an implinit lucrat in grupa II de munca se adauga stagiului realizat cate 3 luni?
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 01/06/2013 2:33pm
Conform art 50 alin (1) din Normele de aplicare a legii 263/2011 aprobate prin HG 257/2011 la stagiul de cotizare pentru deschiderea dreptului la pensie anticipata si anticipata partiala cuprinde si perioadele suplimentare acordate pentru activitatea desfasurata in grupele I si II de munca respectiv conditii deosebite si conditii speciale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1