Subiect "trecere pensie invaliditate la limita de varsta" Deschis de Smadici Viorica la data: 12/29/2012 4:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
trecere pensie invaliditate la limita de varsta
Scris de: Smadici Viorica la data: 12/29/2012 4:18am
Gen:F
Data nasterii:05.03.1957
Stagiul de cotizare:32ani 7 luni 25 zile
Alte date:
Intrebare:
Am gresit la celalalt post, sunt in gr 3 de invaliditate nu gr 2.
Buna ziua. As vrea sa stiu daca in urma tracerii de la pensia de invaliditate gr.2 la pensie la limita de varsta voi pierde in conditiile in care am 22 ani 4 luni si 26 zile lucrate in gr. 2 de munca. Data iesirii din activitate a fost 15.09.2003 iar din 07. 2004 am trecut in pensie de boala gr 3. M ar interesa sincer sa nu primesc mai putin decat ceea ce primesc acum. Va multumesc si un AN NOU FERICIT!e:
Re: trecere pensie invaliditate la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 12/30/2012 12:25pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 05 noiembrie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 22 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare
Pentru stagiul de 22 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 55 ani si 8 luni adica din 05 noiembrie 2012 Pensia pentru limita de varsta la aceasta data se acorda din oficiu (fara c4erere) daca aveti depus la dosarul de pensie adeverinta cu stagiul in grupa de munca.
Daca la data primirii pensiei de invaliditate aveati un stagiu de cotizare (inclusive sporul de vechime pentru stagiul in grupa de munca) mai mare decat stagiul complet de cotizare de 30 ani si 8 luni nu ati primit stagiu potential si nu este pericolul iesirii prin recalcularea pensiei a unei pensii mai mici.
Dar si in eventualitatea unui astfel de caz in actuala lege a pensiei prin prevederile art 82 alin (2) se acorda, din oficiu cuantumul (pensia) cel mai avantajos
Va multumim pentru urari si va uram si noi sa beneficiati de pensia pentru limita de varsta o perioada cat mai lunga de timp.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1