Subiect "calcul pensie" Deschis de Lazar Titi la data: 12/29/2012 7:34pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Lazar Titi la data: 12/29/2012 7:34pm
Gen:Masculin
Data nasterii:24.06.1954
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:am lucrat 22 ani in gr 2a, amgistiguri in acord, incadrat pe cartea de munca cu 2500 roni, sint activ, nu sint pensionar
Intrebare:ce pensie o sa am si cind o sa pot iesi la pensie
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 12/31/2012 4:14am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 24 iunie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 22 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 41 ani si 6 luni
Pentru stagiul de 22 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani adica in 24 iunie 2014.
Nu se poate calcula valoarea pensiei deoarece aceasta depinde de salariile (castigurile) realizate pe toata perioada lucrata pana in prezent si cea care urmeaza pana la pensionare. In ajutorul celor care doresc sa faca astfel de calcule am instalat pe site un program gratuit de calculare pensie pe care il puteti folosi si dv iar daca aveti dificultati reveniti si va vom ajuta.
Se iau in calculul pensiei castigurile realizate in accord dupa 01 aprilie 2001.
Daca pana la iesirea dv la pensie nu se modifica prevederile legii pensiilor in aceasta privinta pentru a fi luate in calculul pensiei si sumele castigate in acord inainte de 01 aprilie 2001 trebuie sa procedati astfel :
- Sa depuneti la dosarul de pensie o adeverinta eliberata de angajator cu aceste castiguri.
- Daca aceste castiguri nu sunt luate in calcul sa depuneti la registratura Casei de pensii o contestatie adresata Comisiei Centrale de Contestatii.
-Daca raspunsul la contestatie este negativ sa deschideti o actiune in justitie (la tribunal) impotriva Casei de pensii
La toate aceste actiuni sa va referiti la decizia ICCJ nr 19/2011 prin care Inalta Curte de Casatie si Justitie hotaraste ca in toate actiunile in justitie sa fie luata hotarari in favoarea pensionarilor adica sa fie luate in calculul pensiei castigurile realizate in acord inainte de 01 aprilie 2001.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1