Subiect "stagiu de cotizare partial realizat in strainatate" Deschis de SALAJAN ANA la data: 12/31/2012 2:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
stagiu de cotizare partial realizat in strainatate
Scris de: SALAJAN ANA la data: 12/31/2012 2:33am
Gen:F
Data nasterii:24.02.1952
Stagiul de cotizare:6 ani in Romania, 20 in Germania
Alte date:studii in Romania: 3 ani institut- ca cetatean roman, 5 ANI facultate - ca cetatean german
Intrebare:
Pot beneficia de pensie pentru cei 6 ani lucrati in Romania ?
Se adauga la stagiul de cotizare si Facultatea facuta in Romania? care din ele ? dat fiind ca ultima de 5 ani eram deja cetatean german.
Stagiul de cotizare se considera doar cel efectuat in Romania sau se adauga anii lucrati in Germania (20 ani)?
Mentionez ca am pe perioada celor 6 ani lucrati in Romania aveam cetatenia romana, dar apoi doar cetatenia germana.
Re: stagiu de cotizare partial realizat in strainatate
Scris de: la pensie la data: 01/02/2013 4:28am
Cetatenii care au lucrat si cotizat in doua tari ale Uniunii Europene primesc o pensie comunitara constituita din doua componente calculate fiecare conform legislatiei proprii celor doua tari din UE.
Pentru mai multe informatii privind pensile comunitare puteti accesa site-ul Casei Nationale de pensii din Romania de la adresa :
http://www.cnpas.org/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
“Relatii europene”
sau adresandu-va direct institutiei din Germania care se ocupa de pensii si la care au fost platite cotributiile de pensii.
Deoarece nu cunoastem legislatia pensiilor din Germania va vom explica cum se calculeaza componenta pensiei din Romania.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveati dreptul la pensie pentru limita de varsta din 24 februarie 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani, stagiul complet de cotizare de 28 ani si stagiul minim de cotizare de 13 ani.
Stagiile de cotizare din cele doua tari sunt recunoscute reciproc, ca vechime, la deschiderea dreptului de pensie in cealalta tara.
Pentru a beneficia de pensie in Romania trebuie sa prezentati dovezi privind stagiul de cotizare de 6 ani, pentru stagiul asimilat pentru institut, daca acesta este echivalent studiilor universitare si pentru a va completa stagiul pana la stagiul minim trebuie sa prezentati dovezi cu stagiul cotizat in Germania.
In calculul punctajului componentei din Romania intra numai stagiul de cotizare de 6 ani si stagiul asimilat pentru institut. Aceasta componenta poate fi calculata cu programul gratuit de calcul pensii de pe site-ul nostru.
Nu putem sa va precizam daca facultatea facuta in Romania este luata in calculul componentei pensiei din Germania deoarece asa cum am precizat mai sus nu cunoastem legislatia de calcul pensii din Germania.
In Romania sunt recunoscute anumite facultati din strainatate recunoscute de Ministerul nostru al Invatamantului dar se introduce in calcul numai o facultate in cazul in care sunt absolvite doua.
Daca legislatia din Germania este asemanatoare si trebuie sa optati pentru una din facultati si doriti sa stiti ce influenta are perioda institutului in componenta pensiei din Romania reveniti si daca ne dati perioada exacta a institutului, luna/an inceput institut, luna/an angajare dupa institut, va putem face noi calculul privind aceasta influenta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1