Subiect "intrebare pensie invaliditate" Deschis de oancea grigore la data: 12/31/2012 7:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare pensie invaliditate
Scris de: oancea grigore la data: 12/31/2012 7:03am
Gen:m
Data nasterii:23 08 1969
Stagiul de cotizare:25 ani gr 2
Alte date:handicap accentuat din nastere
Intrebare:cum trebuie sa procedez cu certificatul de handicap la inscrierea in pensie in grad 2 de invaliditate am inteles ca trebuie sa contina data iviri handicapului la mine este din nastere gradul handicapului care este accentuat si termenul de revizuire care la mine este la 12 luni iar am inteles ca trebuie sa scrie nerevizuibil pe el va rog sa ma lamuriti si pe mine cu aceste criteri si ce sa fac ca sa pot sa fi cu certificatul de handicap la aceste criteri pe care le cere legea va multumesc si un an nou fericit la multi ani
Re: intrebare pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 01/02/2013 8:21am
Trebuie sa faceti distinctie intre continutul certificatului de handicap si al deciziei comisiei de expertizare a capacitatii de munca.
Data dobandirii handicapului este importanta pentru a se dovedi ca acesta a aparut inainte de angajare. In cazul dv daca handicapul este din nastere trebuie sa fie specificat aceasta in certificatul de handicap . Daca nu se specifica aceasta in certificatul de handicap va adresati comisiei de evaluare a persoanelor adulte cu handicap de pe langa Consiliul judetean din judetul dv de domiciliu.
Termenul de revizuire a capacitatii de munca este precizat in decizia comisiei de revizuire a capacitatii de munca de pe langa Casa teritoriala de pensii. Mentiunea nerevizuibil se face numai de medicul expert de la aceasta comisie daca a constatat ca invaliditatea (nu handicapul) de care suferiti a afectat ireversibil capacitatea de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1