Subiect "data posibila a pensionarii" Deschis de ilea la data: 01/03/2013 9:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data posibila a pensionarii
Scris de: ilea la data: 01/03/2013 9:53am
Gen:F
La Multi Ani!
Citeva elemente lamuritoare pentru a putea lucra in programul Dvs. care este foarte util.
Data nasterii:24.04.1955
Stagiul de cotizare:38 ani 01 luni la data 31.01.2013( mentionez ca am scazut concediile fara plata din calculul vechimii)
Alte date:am lucrat 2 ani cu plata in dolari inscrisi in carnet.Cum sa calculez veniturile pentru program. Am avut somaj 7 luni in 1994.
Intrebare:Data cind as putea iesi la pensie anticipata fara penalizare.
Va multumesc pentru sprijinul acordat.
Re: data posibila a pensionarii
Scris de: la pensie la data: 01/04/2013 4:13am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 24 mai 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuta.
Diminuarea pensiei se calculeaza conform legii 263/2010 in functie de numarul de luni de anticipare.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, atunci cand realizati stagiul de cotizare de 38 ani si 1 luna fara a lua in calcul stagiile asimilate pentru stagiul militar sau studii universitare.
Concediile fara plata inainte de 01 aprilie 2001 se scad din stagiul de cotizare numai daca sunt evidentiate in carnetul de munca
Conform art 2 litera c) din legea 263/2010 sistemul public de pensii are la baza principiul contributivitatii adica drepturile sunt calculate in functie de sumele pentru care s-a platit contributie la fondul de pensii. Conform art 19 alin (4) din aceiasi lege contributia de asigurari sociale datorata fondului de pensii, in cazul celor care au salariile stabilite in moneda altor tari, se calculeaza in lei la cursul valutar comunicat de Banca Nationala a Romaniei din data de plata a acestei contributii. In consecinta presupunem ca veti avea destule dificultati sa convertiti salariul primit in dolari
In perioada de somaj se introduce in calcul indemnizatia de somaj primita.
Daca aveti dificultati la introducerea datelor in program reveniti si va ajutam.
Va multumim pentru urari si va dorim ca anul 2013 sa va aduca multe bucurii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1