Subiect "spor vechime" Deschis de BACILA DUMITRU IOAN la data: 01/03/2013 12:24pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
spor vechime
Scris de: BACILA DUMITRU IOAN la data: 01/03/2013 12:24pm
Gen:M
Data nasterii:06.01,1952
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:diagnosticat cu cancer de prostata stadiul T3
Intrebare:Doresc sa ma prezint la comisia de expertiza pentru a-mi intocmi dosar de pensionare de invaliditata, gradul III.
1 Daca am introdus corect sporurile de vechime in programul de calcul pentru pensie de invaliditate ,gradul III?
2.In situatia in care nu voi mai pot lucra pina la implinirea virstei de 65 de ani, pensia la limita de virsta va ramine aceeasi, sau va mai creste putin ?

Va felicit pentru efortul de a acorda acest suport viitorilor pensionari si va multumesc anticipat pentru raspuns.
Re: spor vechime
Scris de: la pensie la data: 01/04/2013 7:17am
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul pensie si avem urmatoarele observatii :
- Pe perioada studiilor universitare se considera stagiu de cotizare asimilat (inclusive in perioada vacantei) si se selecteaza codul “F” cu conditia sa nu realizati venituri. Deci intre august 1974 – august 1977 selectati codul “F” cu exceptia lunilor iunie si iulie 1975 in care aveti codul “L” si salariu introdus.
- Perioada stagiului militar este considerata stagiu asimilat si se ia si in calculul stagiului de cotizare pentru calculul sporulului de vechime daca inainte si dupa acest stagiu militar ati lucrat.
In aceste conditii dupa calculul nostru sporul de vechime care trebuie introdus este :
Intre decembrie 1980 - august 1983 3 %
Intre septembrie 1983 – noiembrie 1985 6 %
Intre decembrie 1985 - noiembrie 1990 9 %
Intre decembrie 1990 - martie 1992 12 %
- In anul 2002 ati introdus salarii mai mari decat limitele prezentate de noi la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Dar aceasta eroare nu influenteaza calculul pensiei deoarece aceasta limitare se face automat prin program.
In cazul cand dupa pensionarea cu pensie de invaliditate nu mai lucrati, la calculul cu pensie pentru limita de varsta aceasta se va recalcula prin introducerea in calcul a perioadei cat primiti pensie de invaliditate introducandu-se in calcul pensia primita in loc de salariu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1