Subiect "varsta pensionare" Deschis de Sorina la data: 01/04/2013 10:39am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta pensionare
Scris de: Sorina la data: 01/04/2013 10:39am
Buna ziua!
Sunt nascuta in 24 iulie 1957 ;in 1981 am absolvit cu diploma o facultate de 5 ani la zi ;din 2 noiembrie 1981 pana in 31 aprilie 2009 am lucrat cu carte de munca;din februarie 2010 si pana in prezent am contract de asigurare sociala;intre martie 1986 si aprilie 2001am lucrat in grupa aII-a de munca(14 ani 6 luni 1zi ).Pe parcursul anilor am avut 6 luni si 26 zile de concediu fara plata(perioade cumulate,trecute in cartea de munca).Dupa calculele mele am 34 ani 10 luni 3 zile ani de cotizare(inclusiv facultatea). Se ia in calcul perioada facultatii la stagiul de cotizare in cazul pensiei anticipate partial?
Va rog sa-mi spuneti cand as putea iesi la pensie anticipat partial si ,daca mai trebuie,cate luni sa mai cotizez in cadrul contractului de asigurare sociala?
Va multumesc!
Re: varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 01/05/2013 7:39am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 24 mai 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 14 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 3 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul obtinut prin contract de asigurare sociala si stagiul asimilat pentru studii universitare si realizati un stagiu total de cotizare de 37 ani si 10 luni
Pentru stagiul de 14 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 10 luni adica in 24 mai 2015.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 18 %, la varsta de 55 ani si 10 luni adica in 24 mai 2013.
Opinia noastra este ca nu trebuie sa mai continuati contractul de asigurare sociala nicio luna deoarece fara stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare (care nu se iau in calculul stagiului de cotizare pentru acordarea pensiei anticipate partiale) realizati un stagiu de cotizare de peste 32 ani si 10 luni si pentru a beneficia de pensie anticipata partiala aveti nevoie de un stagiu de cotizare de 30 ani si 10 luni. Influenta stagiului de cotizare obtinut prin contractul de asigurare sociala este foarte mica mai ales daca ati contribuit cu suma minima, pentru a merita sa mai continuati acest contract.
Dar inainte de a renunta la contractul de asigurare sociala sa fiti sigura ca vi se va recunoaste adeverinta pentru stagiul de cotizare de 14 ani in grupa II de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1