Subiect "pensie anticipat fara penalizare" Deschis de Banu Adriana la data: 01/05/2013 9:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipat fara penalizare
Scris de: Banu Adriana la data: 01/05/2013 9:51am
Gen:f
Data nasterii:31.01.1956
Stagiul de cotizare:37anisi8 luni
Alte date:
Intrebare:doresc sa imi spuneti daca am calculat corect pensia dupa programul gratuit de calcularea a pensiilor.Va multumesc anticipat.
Re: pensie anticipat fara penalizare
Scris de: la pensie la data: 01/07/2013 9:29am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 31 mai 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani
Pentru a va putea raspunde la toate intrebarile puse trebuia sa ne dati informatiile necesare analizei insa noi nu avem aceste informatii nici dupa ce ati revenit cu informatii suplimentare.
1. Nu putem sa va precizam stagiul de cotizare deoarece acesta se calculeaza in ani/luni/zile si pentru aceasta trebuie sa stim si ziua angajarii si a incetarii activitatii pentru fiecare perioada lucrata iar pe de alta parte nu cunoastem situatia stagiului dv in lunile necompletate din anii1978, 1979 si ianuarie 1984.
Pentru un astfel de calcul trebuie sa va adresati la ghiseul Casei de pensii daca nu ati facut aceasta cand ati incheiat Contractul de Asigurare Sociala.
Pentru a beneficia de pensie anticipata, nediminuata, trebuie sa aveti stagiul de cotizare de 38 ani si 4 luni inclusiv perioada de asigurare prin Contractul de Asigurare Sociala.
2. In privinta datelor introduse in programul de calcul pensie avem urmatoarele observatii :
- Nu ati introdus sporul de vechime determinat asa cum explicam noi pe forum la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv am calculat noi aceste sporuri (considerand nelucrate lunile in care nu ati introdus salariu) pe care trebuie sa le introduceti in program astfel :
Intre februarie 1980 - august 1983 3 %
Intre septembrie 1983 – ianuarie 1985 6 %
Intre februarie 1985 – ianuarie 1990 9 %
Intre februarie 1990 –martie 1992 12 %
Nu cunoastem ce fel de spor este cel introdus in valoare fixa intre aprilie 1985 si august 1992 dar daca acesta nu este spor de vechime trebuie lasat asa cum l-ati introdus dv
- In anii 2001 si 2002 ati introdus salarii mai mari decat limitele prezentate de noi la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Dar aceasta eroare nu influenteaza calculul pensiei deoarece aceasta limitare se face automat prin program, totusi sfatul nostru este sa mai verificati inca odata aceste salarii pentruca noi credem ca sunt gresite (ex noiembrie 2001, martie si septembrie 2002).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1