Subiect "pensie de boala" Deschis de Craciun Nicoleta la data: 01/06/2013 2:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de boala
Scris de: Craciun Nicoleta la data: 01/06/2013 2:56am
Gen:
Data nasterii:05.01.1958
Stagiul de cotizare:32 ani si 3 luni
Alte date:are si grupa 2 1 an de zile
Intrebare:tata este pensionat pe caz de boala de 3 ani de zile, merge in fiecare an la comisie si doream sa stiu daca dupa 5 ani mai este necesar sa se mai prezinte la comisie, sau ramane in pensie de boala definitiva.O alta intrebare este de la ce vartsta poate beneficia de pensie anticipata?
Va multumesc.
Re: pensie de boala
Scris de: la pensie la data: 01/07/2013 10:19am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 05 ianuarie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul in gr I de munca nu beneficiaza nici de stagiu de cotizare suplimentar, pentruca stagiul in grupa de munca este sub 5 ani si nici de reducerea varstei de pensionare pentruca stagiul in grupa de munca este sub 6 ani.
Trebuie sa mearga in continuare la comisia de revizuire medicala a capacitatii de munca.
Poate deveni nerevizuibil numai la varsta de 60 ani si numai daca atunci are stagiul de cotizare de 35 ani (fara a lua in calcul perioada cat beneficiaza de pensie de invaliditate). Altfel spus numai daca pana atunci nu mai beneficiaza de pensie de invaliditate se angajaza si completeaza stagiul de cotizare cu 2 ani si 9 luni.
Similar, pensie anticipata partiala, diminuata, poate obtine numai la varsta de 60 ani si numai daca atunci are stagiul de cotizare de 35 ani (fara a lua in calcul perioada cat beneficiaza de pensie de invaliditate).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1