Subiect "recalculare pensie anticipata" Deschis de gina la data: 01/07/2013 4:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pensie anticipata
Scris de: gina la data: 01/07/2013 4:24am
Gen:f.
Data nasterii:30.05.1955
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date:
Intrebare: In 2011 am depus dosarul pt. pensie anticipata partiala.Secretara mi-a dat adeverinta de venit doar pana la 1 aprilie 2001, spunand ca, de la aceasta data, veniturile sunt luate de Casa de Pensie din Revisal.
Am continuat sa lucrez inca un an. In acest an, din motive de sanatate am renuntat la serviciu si am facut cerere de recalculare si punere in plata a pensiei . De data asta, secretara mi-a dat si adeverinta cu venituri de la 1 aprilie pana in prezent.Dupa 3 luni Casa de Pensie imi trimite o scisoare prin care imi aduce la cunostinta, citez"Perioada de activitate mentionata in adeverinta nr......se va valorifica la data indeplinirii conditiilor de pentru acordarea pensiei la limita de varsta si anume 30.05.1955".
Fara sa mentioneze niciun articol de lege care sa stipuleze acest lucru.
Este corect? Ce pot sa fac?


Scuzati-ma!
Rectific eroarea: anul de iesire la pensie pt. limita de varsta 2015
Re: recalculare pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/08/2013 4:08am
-Secretara a avut dreptate trebuie adeverinte numai pentru perioada anterioara lui 01 aprilie 2001 deoarece dupa aceasta data sumele pentru care s-a platit CAS au fost transmise lunar de angajatori la Casa de pensii pe cale electronica si aceste sume se afla in arhiva electronica a Casei de pensii. In acest caz puteati obtine mai usor aceste sume tocmai de la Casa de Pensii cerand “Situatia stagiului de cotizare“ dupa 01 aprilie 2001.
- Din pacate pentru dv raspunsul Casei de pensie este corect.
Art 67 alin (1) din legea pensiilor 263/2010 prevede :
“La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia anticipata partiala se transforma in pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza prin eliminarea diminuarii prevazute la art 65 alin (4) si prin adaugarea perioadelor assimilate si a eventualelor stagii de cotizare realizate in perioada de suspendare a platii pensieianticipate partiale”
Deci noi nu putem sa va dau un alt sfat decat sa asteptati data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta
Fara sa va facem un repros va spunem ca aceasta situatie este una din capcanele legii pensiei in care ati cazut din lipsa de informare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1