Subiect "vechime in munca" Deschis de gina la data: 01/07/2013 4:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
vechime in munca
Scris de: gina la data: 01/07/2013 4:37am
Gen:f.
Data nasterii:30.05.1955
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date:
Intrebare: Vechimea in munca este acelasi lucru cu stagiul de cotizare? De ex: eu am lucrat in invatamant cativa ani pe perioada determinata: 15 sept.-15 iulie. Totusi, pe perioada vacantei eram platita pt. concediul de odihna(iulie si august)Practic, luam salariul in fiecare luna, lucru demonstrat cu adeverinta de venit.In calcularea stagiului de cotizare Casa de Pensie mi-a calculat doar anii trecuti pe cartea de munca.
Va multumesc pt. raspuns.
Va urez un an plin de impliniri si sanatate!
Re: vechime in munca
Scris de: la pensie la data: 01/08/2013 4:10am
Expresiile vechime si stagiu de cotizare sunt aproape similare cu deosebirea ca vechimea se refera la perioada lucrata iar stagiul de cotizare cuprinde si stagiile asimilate ca: studii universitare, stagiul militar, pensie de invaliditate etc. si anumite sporuri de stagiu pentru perioadele lucrate in grupele de munca sau prevazute de legi speciale
Nu cunoastem continutul carnetului dv de munca dar consideram ca de aici provine confuzia si de la faptul ca perioada determinate trebuia sa cuprinda si perioada de concediu platit (vacanta)
Pe de alta parte va averizam ca daca in perioada de vacanta ati realizat si alte stagii de cotizare in afara invatamantului nu se pot socoti doua stagii de cotizare concomitent.
Credem ca este oportun sa mergeti la Inspectoratul Teritorial de Munca si sa prezentati actele pe care le aveti si acestia va vor lamuri cum este corect
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1