Subiect "decizie" Deschis de toma viorica la data: 01/07/2013 10:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
decizie
Scris de: toma viorica la data: 01/07/2013 10:25am
Gen:f
Data nasterii:25,02,1957
Stagiul de cotizare:33ani2luni 12zile
Alte date:
Intrebare:Multumesc mult ptr.raspuns!incerc sa calculez pe sait val.cuantumului numai ca nu stiu cum se procedeaza in cazul orelor de noapte(am avut si o atfel de perioada)Procentul de 15%nu stiu sa-l aplic.Daca nu este foarte mult ptr.dvs,si mai ales daca m-am facut inteleasa in limita timpului dvs.va-si fi recunoscatoare sa-mi explicati,De exemplu in intervalul 1983-1989 am lucrat in schimbul 3,eu nu stiu cum sa aplic acest procent!multumesc anticipat Am primit decizia,numai ca valoarea inscrisa acolo mi se pare foarte mica comparativ cu salariile si sporurile pe care le-am avut.Nu este exclus ca ele sa fie reale,dar vreau sa fac acest lucru cu mana mea.
Re: decizie
Scris de: la pensie la data: 01/08/2013 4:58am
Sporul pentru orele de noapte se ia in calcul in functie de cum este intocmita adeverinta pentru aceste sporuri.
Modelul adeverintei pentru sporul pentru orele de noapte este prezentat in anexa 16 de la Normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 aprobate prin HG 257/2011
In aceste norme sunt prevazute trei cazuri de acordare a sporului pentru orele de noapte si anume :
- activitatea a fost organizata pe (trei) schimburi in acest caz se ia in calcul procentul care revine pentru intreg salariu. Adica daca orele de noapte au fost platite cu 15 % se ia in calcul procentul de 15 X 0,3151= 4,73 % care se introduce in coloana de sporuri, dar atentie folositi “punct” in loc de “virgula”
- activitatea de noapte a fost ocazionala si in acest caz sporurile trebuie prezentate in adeverinta in lei luna de luna si acestea se introduce in coloana “Sporuri” in “Suma fixa”
- activitatea a fost prestata numai in schimbul trei si atunci adeverinta trebuie sa contina acesta mentiune iar sporul platit pentru orele de noapte se introduce intreg in coloana “Sporuri” in % In cazul dv 15 %
In privinta datelor introduse in programul de calcul pensie avem urmatoarele observatii :
- Nu ati introdus sporul de vechime determinat asa cum explicam noi pe forum la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Acesta se cumuleaza cu sporul pentru orele de noapte
Daca aveti probleme reveniti dupa ce ati introdus date in program cel putin pana in anul 1992
- Atragem atentia ca in programul in care ati completat cca 7 ani ati introdus in pagina de intrare in program data iesirii la pensie pentru limita de varsta anul 2003 si programul a deschis pagini numai pana in acest an.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1