Subiect "pensie anticipata partiala" Deschis de Staicut Cosmin la data: 01/09/2013 3:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partiala
Scris de: Staicut Cosmin la data: 01/09/2013 3:57am
Gen:M
Data nasterii:15.06.1954
Stagiul de cotizare:35 ani format 30 ani + 5 ani din gr II
Alte date:
Intrebare:Este vorba despre tatal meu care implineste varsta de 59 ani anul acesta si dupa ce am folosit informatiile disponobile am aflat ca poate iesi la pensie la limita de varsta la 60 si 6 luni beneficiind de reducerea cu 4 ani si 5 luni a varstei de pensionare avand peste 20 ani de gr II. Avand in vedere toate aceste aspecte m-ar interesa daca poate sa iasa la pensie anticipat partiala chiar din acest an sau nu poate pt ca nu i se va lua in calcul reducerea varstei de pensionare pt pensia anticipata.
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 01/10/2013 5:47am
Cu parere de rau trebuie sa constatam ca ati formulat confuz datele privind stagiul de cotizare im gr II
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 15 iunie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru calculul reducerii varstei de pensionare pentru stagiul in gr II de munca mergeti la pagina de pe site-ul nostru la adresa :
http://www.lapensie.com/reducere2.php
Daca nu reusiti sa calculate reveniti pe forum cu exprimarea clara a stagiului de cotizare in gr II
Are dreptul la pensie anticipata partiala dupa varsta de 60 ani deoarece reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca nu se cumuleaza cu anticiparea pentru pensiei anticipata.
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: staicut la data: 01/10/2013 6:36am
stagiul de grII este de 20 ani si 9 luni
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 01/10/2013 11:35am
In acest caz raspunsul nostru se modifica astfel :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 15 iunie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 20 ani lucrati in grupa II beneficiaza de un spor de vechime de 5 ani care se adauga la stagiul de cotizare si realizeaza stagiul total de cotizare de 40 ani
Pentru stagiul de 20 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni si are dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni, adica in 15 decembrie 2014
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1