Subiect "calcul stagiu cu sau fara anii de facultate?" Deschis de dana la data: 01/10/2013 5:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul stagiu cu sau fara anii de facultate?
Scris de: dana la data: 01/10/2013 5:14am
Gen:F
Data nasterii:30.03.1957
Stagiul de cotizare:?
Alte date:FACULTATE LA ZI 1976-1981, angajat sept 1981-prezent
Intrebare: La textul de mai jos:
"Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2012 luna Noiembrie la virsta de 55 ani si 8 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 38 ani si 8 luni"
la stagiul complet de cotizare se aduna si cei 5 ani de studii universitare ( facultate la zi)?
care e stagiul meu complet de cotizare actual?
Multumesc si va doresc un an nou fericit!
Re: calcul stagiu cu sau fara anii de facultate?
Scris de: la pensie la data: 01/11/2013 4:21am
In mesajul anterior v-am explicat ca stagiul asimilat pentru studii universitare se ia numai in calul stagiului pentru pensia pentru limita de varsta deci nu se ia in calculul stagiului pentru pensile anticipata partiala sau anticipata.
In aceste conditii in 30 noiembrie 2012 dv nu ati avut nici stagiul de cotizare de 30 ani si 8 luni necesar pentru pensie anticipata partiala deoarece asa cum ati precizat ati interrupt activitatea pe o perioada de cca 2 ani pentru crestere copil si atunci pe acea perioada nu se primea indemnizatie si nici nu se considera stagiu de cotizare.
Re: calcul stagiu cu sau fara anii de facultate?
Scris de: dana la data: 01/11/2013 8:48am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua din nou,
Intretimp am revazut actele din urma si nu am avut intrerupere ci concediu medical, copilul avand probleme grave de sanatate. Deci nu am nici o intrerupere in contributie.
In aceste conditii , care e raspunsul Dv?
Multumesc .
Re: calcul stagiu cu sau fara anii de facultate?
Scris de: la pensie la data: 01/12/2013 8:49am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 30 noiembrie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani
Avand un stagiu de cotizare de peste 32 ani (facultatea nu se ia in calculul stagiului pentru pensia anticipata partiala) in prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata.
Diminuarea pensiei anticipate partiale depinde de numarul de luni de anticipare. Astfel daca cereti aceasta pensie in 30 ianuarie 2013 aveti 58 luni de anticipare si diminuarea va fi de 43,50 %.
Re: calcul stagiu cu sau fara anii de facultate?
Scris de: dana la data: 01/14/2013 6:23am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc frumos pentru raspunsuri, insa am rugamintea sa-mi explicati cand si cu ce implicatii se iau in calcul cei 5 ani de facultate?
Numai bine!
Re: calcul stagiu cu sau fara anii de facultate?
Scris de: la pensie la data: 01/14/2013 9:16am
Stagiul asimilat pentru studii universitare se ia in calculul pensiei pentru limita de varsta pensie pe care o veti primi recalculata incepand cu data de 30 noiembrie 2017, cu conditia ca atunci sa aveti depuse la dosar actele care dovedesc aceste studii.
Re: calcul stagiu cu sau fara anii de facultate?
Scris de: dana la data: 01/15/2013 2:35am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
MULTUMESC.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1