Subiect "punct pensie 2013" Deschis de copaci ilariu la data: 01/11/2013 3:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punct pensie 2013
Scris de: copaci ilariu la data: 01/11/2013 3:01am
Gen:m
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:precizez ca indeplinesc conditiile pentru pensie la limita de varsta iar decizia de pensionare este cu data 15.01.2013,
intrucat pana la aceasta data nu a fost stabilit punctul de pensie pentru 2013 , ce ma sfatuiti sa fac? sa depun acum dosarul sau sa astept comunicarea punctului de pensie valabil pentru 2013 ?
Re: punct pensie 2013
Scris de: la pensie la data: 01/12/2013 7:04am
Datele sunt confuze deoarece nu ati precizat a cui este decizia de pensionare. Presupunem ca este a angajatorului pentruca pentru cea de la Casa de pensii trebuia sa depuneti dosarul de pensie anterior deciziei de pensionare.
Daca decizia este data de angajator trebuie sa fiti atent pentruca acesta conform art 56 litera d) din legea 53/2008 Codul muncii, actualizata, are dreptul sa declare incetarea de drept a contractului de munca,la data implinirii varstei standard de pensionare.
Nu rebuie sa va preocupe valoarea punctului de pensie deoarece aceasta se stabileste prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat care va fi elaborata in perioada intre depunerea dosarului de pensionare si aparitia deciziei de pensionare a Casei de pensii care este de minim 2 – 3 luni.
Prin declaratiile guvernamentale din ianuarie 2013 valoarea punctului de pensie va creste cu 4 $ si va fi de cca 762 de lei
Deci sfatul nostru este sa depuneti dosarul de pensionare incepand cu data deschiderii dreptului la pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1