Subiect "Nelemurire" Deschis de Matei V la data: 01/11/2013 5:05am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Nelemurire
Scris de: Matei V la data: 01/11/2013 5:05am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,In data de 27.12.2012 am depus dosarul de pensionare gr 2 la casa pensiei,in cat timp ar trebui sa primesc decizia?Dar intrebarea mea este urmatoarea eu la inceputul luni februarie 2013 trebuie sa ma internez,daca nu am primt aceasta decizie ar trebui sa platesc toate investigatiile,tratament si spitalizarea adica tot ce se face cat timp esti internat?Practic eu acum sunt descoperita total ca si contribuabil.Va multumesc
Re: Nelemurire
Scris de: la pensie la data: 01/12/2013 7:36am
Ne pare rau ca nu va putem da un raspuns clar deoarece intrebarea dv nu vizeaza domeniul de care ne ocupam noi ci al asigurarilor de sanatate si consideram ca trebuie sa cereti lamuriri la Casa de asigurari de sanatate.
Opinia noastra este ca dupa legislatiei pensiilor dv aveti dreptul la pensie de la data depunerii cererii si dosarului de pensionare daca la acea data aveati dreptul la pensie. Cum functionarii de pensie nu primesc dosarul de pensie daca deponentul nu are acest drept ar trebui sa faceti dovada dreptului la asigurari de sanatate prin dovada depunerii la registratura casei de pensii a dosarului de pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1