Subiect "pensie" Deschis de Ionescu Didina la data: 01/11/2013 1:34pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Ionescu Didina la data: 01/11/2013 1:34pm
Gen:
Data nasterii:14 august 1961
Stagiul de cotizare:22,1 ani
Alte date:17 ani si 1 luna,toti in grupa 1 de munca intre anii 1981-1998 si 5 ani in Italia.
Intrebare:vreau sa stiu in ce an ma pot pensiona si ce punctaj am?va multumesc.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 01/13/2013 9:20am
Nu ati dat genul, am avut in vedere numele si am luat in calcul genul feminin.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 14 septembrie 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 3 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” . Aceasta informatie o obtineti de la angajatorul la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca.
Pentru stagiile de 17 ani in grupa I de munca beneficiati de un spor de vechime de 8 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare (numai ca vechime) lucrat in Italia si realizati un stagiu total de cotizare de 35 ani si 7 luni.
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor 263/2010 sunt 2 variante de pensionare cu pensie pentru limita de varsta.
Daca stagiul de gr I de munca au fost echivalat cu conditii speciale pentru 17 ani in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 8 ani si 6 luni si puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la varsta de 53 ani si 7 luni adica in 14 martie 2015.
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru 17 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni si puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 7 luni adica in 14 martie 2020
In varianta a doua aveti dreptul la pensie anticipata partiala diminuata cu 13,50 % la varsta de 57 ani si 1 luna adica in 14 septembrie 2018
Nu putem aprecia punctajul pensiei deoarece acesta depinde de salariile avute pe toata perioada lucrata in Romania.
Pentru stagiul lucrat in Italia veti beneficia de o alta componenta a pensiei calculata conform legislatiei din aceasta tara.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1