Subiect "Daca ramin cu pensia de agricultor cind ies la pensie la limita de virsta" Deschis de Cojocaru Ion la data: 01/11/2013 4:46pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Daca ramin cu pensia de agricultor cind ies la pensie la limita de virsta
Scris de: Cojocaru Ion la data: 01/11/2013 4:46pm
Gen:m
Data nasterii:16.07.1956
Stagiul de cotizare:35 ani si 8 luni
Alte date:pensie de handicap si pensie de agricultor
Intrebare:In prezent am ca venituri indemnizatie sociala(35oo R), pensie grad de handicap gr.2(23oo R).Vreu sa ma pensionez la limita de virsta ,am vechime 35 ani si 8 luni voi mai primi dupa ce ma voi pensiona la limita de virsta indemnizatia sociala de 35oo R?
Re: Daca ramin cu pensia de agricultor cind ies la pensie la limita de virsta
Scris de: la pensie la data: 01/13/2013 9:51am
Datele sunt prezentate cu multe confuzii.
Nu exista pensie de handicap ci de invaliditate, pentru handicap se acorda indemnizatie, indemnizatia sociala nu este de 3500 lei ci de 350 lei, avem dubii si in privinta valorii pensiei de invaliditate, Deasemeni nu cunoastem conform caror prevederi legale puteti iesi acum la pensie pentru limita de varsta.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in 16 iulie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Conform art 58 din legea pensiilor 263/2010 aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare daca aveti handicap accentuat dobandit inainte de angajare.
Dar raspunsul la indrebarea dv este urmatorul:
Pensia dv pentru limita de varsta se calculeaza avand in vedere perioada lucrata ca agricultor si in calitate de angajat iar daca aceasta este sub valoarea de 350 lei vi se acorda o pensie sociala care impreuna cu pensia pentru limita de varsta sa totalizeze 350 lei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1