Subiect "Pensie" Deschis de ELENA la data: 01/12/2013 4:49pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie
Scris de: ELENA la data: 01/12/2013 4:49pm
Gen: F
Data nasterii: 14.05.1957
Stagiul de cotizare: 31 ani
Alte date: 19 ani grupa II, 5 ani facultate zi
Intrebare:
Incepand cu data de 31.12.2012 Contractul Individual de Munca a incetat, cu acordul ambelor parti, intreprinderea oferindu-mi o compensatie baneasca de 12 salarii brute, din care retine si achita lunar impozitele si contributiile de asigurari sociale (CAS si CASS), calculate la fiecare salariu compensatoriu.

Am urmatoarele intrebari:

1.Perioada de un an, cat primesc cele 12 salarii compensatorii, poate fi cosiderata vechime? Trebuie sa inchei un contract cu casa de pensii si casa de sanatate pentru a plati vreo diferenta la asigurarile sociale platite de intreprindere?
2.Daca/cand ma pot pensiona anticipat sau anticipat partial?
3.Cand ma pot pensiona la limita de varsta?
Re: Pensie
Scris de: la pensie la data: 01/13/2013 1:14pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 14 februarie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 19 ani in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 4 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare si perioada cat beneficiati de salarii conpensatorii si realizati un stagiu total de cotizare de 41 ani si 9 luni.
Daca intreprinderea plateste CAS si pentru angajat si pentru angajator (31,5%) si CASS de 5,5 % nu trebuie sa mai incheiati contracte de asigurare sociala si de sanatate
Pentru stagiul de 19 ani in grupa II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare de 4 ani si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 ani si 9 luni adica in
14 februarie 2014
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 9 %, la varsta de 55 ani si 9 luni adica in 14 februarie 2013 insa sfatul nostrum este sa o cereti numai dupa terminarea perioadei de 12 luni de salarii conpensatorii sau sa asteptati pana se deschide dreptul la pensie pentru limita de varsta.
Re: Pensie
Scris de: ELENA la data: 01/14/2013 5:10am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc mult pentru raspunsul Dumneavoastra.

Am totusi doua nelamuriri:

1. Pentru stagiul de 19 ani in grupa II reducerea este de 4 ani si 9 luni sau 4 ani?
2. Daca intreprinderea NU plateste CAS si pentru angajat si pentru angajator (31,5%) si CASS de 5,5 %, ci numai pentru angajator, cum trebuie sa procedez?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Re: Pensie
Scris de: la pensie la data: 01/15/2013 2:30am
1 Faceti o confuzie intre sporul de vechime care este de 3 luni pentru fiecare an complet in grupa II de munca si reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca , Pentru stagii in conditii deosebite reducerea varstei de pensionare se face conform art 55 alin (1) litera a) si a tabelului nr 1 de la acest articol din legea pensiilor 263/2010.Conform acestui articol pentru stagii intre 18 si sub 20 ani se acorda o reducere a varstei de pensionare cu 4 ani.
2 Sfatul nostru este sa nu va mai preocupe asa mult cum este platit CAS-ul de catre angajator deoarece aceasta nu are importanta pentru dv.:
Exista doua situatii :
a) angajatorul plateste CAS numai pentru angajat de 10,50 % si CASS de 5,50 %. In acest caz pentru 12 luni de salarii conpensatorii primiti stagiu de cotizare o treime de an adica 4 luni.
b) angajatorul plateste CAS pentru angajat si angajator de 31,3 % (in mesajul anterior am facut o mica eroare) si CASS de 5,50 %. In acest caz pentru 12 luni de salarii conpensatorii primiti stagiu de cotizare intreg de 12 luni
Dv fara perioada de salarii conpensatorii si fara facultate aveti stagiul de cotizare de 35 ani si 9 luni. Cu stagiul pe perioada de salarii conpensatorii realizati in cazul a) un stagiu total de 36 ani si 1 luna iar in cazul b) de 36 ani si 9 luni. In ambele cazuri stagiile sunt insuficiente pentru a primi pensie anticipata, nediminuata intre 01 ianuarie - 14 februarie 2014 pentruca pentru aceasta trebuie sa aveti stagiul total de cotizare (fara facultate) de 38 ani si 9 luni
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1