Subiect "pensionare anticipata" Deschis de mihalcea maria la data: 01/14/2013 6:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata
Scris de: mihalcea maria la data: 01/14/2013 6:15am
Gen:
Data nasterii:04.iulie 1956
Stagiul de cotizare:11 ani gr.II ,7ani in gr.III si 10 ani si 2 luni invaliditate gr.II,pina la data de 06.11.2012.
Alte date:
Intrebare:Cind pot sa ma pensionez anticipat?
Re: pensionare limita de virsta
Scris de: stefan la data: 01/15/2013 2:54am
Gen:M
Data nasterii:05.04.1954
Stagiul de cotizare:28 ani si 4 luni din care 11 ani si 6 luni in grupa a II a de munca .Am efectuat 1 an si 2 luni stagiul militar,nefiind trecuti in cei 28 de ani si 4 luni.
Alte date:
Intrebare:Doresc sa stiu daca pot sa contribui la pensie cu o suma de bani pentru a ajunge la 35 de ani stagiul de cotizare si care este suma minima pe care trebuie sa o depun?
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/15/2013 3:37am
Pentru Mihalcea Maria
Nu ati dat genul, am luat in calcul genul feminin
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 04 ianuarie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 11 ani in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru perioada cat ati primit pensie de invaliditate si realizati un stagiu total de cotizare de 30 ani si 11 luni.
Pentru stagiul de 11 ani in grupa II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare de 2 ani si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni adica in
04 ianuarie 2015
Nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala, diminuata, deoarece pentru aceasta trebuie sa aveti stagiul de cotizare de 30 ani si 6 luni fara a lua in calcul perioada cat ati primit pensie de invaliditate (va lipsesc 9 ani si 9 luni).
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/15/2013 9:47am
Pentru Stefan
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 05 aprilie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 11 ani in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru stagiul militar si realizati un stagiu total de cotizare de 32 ani si 3 luni.
Pentru stagiul de 11 ani in grupa II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare de 2 ani si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani adica in
05 aprilie 2017 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani (va lipsesc 2 ani si 9 luni).
Completarea stagiului de cotizare in cazul in care nu va puteti angaja cu contract de munca se poate face prin incheierea unui Contract de Asigurare Sociala cu Casa de pensii in cadrul caruia platiti o contributie lunara.
Minimumul contributiei lunare se stabileste prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat care nu a fost inca aprobata pe anul 2013. In anul 2012 contributia minima a fost de 232 lei.
Daca doriti incheierea imediata a acestui contract puteti sa o faceti cu clarificarea sumei pe care trebuie sa o platiti dupa aparitia legii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1