Subiect "calcul pensie" Deschis de Gorgonea Mitica la data: 01/14/2013 7:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Gorgonea Mitica la data: 01/14/2013 7:34am
Gen:M
Data nasterii:28/11/1966
Stagiul de cotizare:25 ani si armata 1 an si 4 luni si 2 ani si 10 luni grupa a2a
Alte date:salariul brut 1800 ron salariul net 1300 ron
media lunara a punctajului 0.80pana in 2006
Intrebare:Cat as lua pensie de invaliditate dupa datele de mai sus si tinand cont ca a fost accident de munca?
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 01/15/2013 6:23am
V-am explicat in raspunsul anterior ca nu noi va calculam valoarea pensiei ci numai dv utilizand programul de calcul pensie si daca aveti probleme in utilizarea lui va ajutam daca ne apelati.
In acest sens va putem da urmatoarele sfaturi :
Ati deschis doua programe in care numai in unul din ele ati introdus date incomplete (cca 15 ani) dar cu multe erori si avem urmatoarele observatii :
- In pagina de intrare ati introdus 20 puncte in caseta de asigurari sociale si nu stim de unde ati luat acest punctaj noi credem ca este gresit pana ne dati explicatii suplimentare.
- Tot in pagina de intrare ati introdus un punctaj de 0,50 puncte in caseta Punctaj suplimentar grupa de munca. Consideram ca este gresit. Il putem calcula noi dupa ce terminati introducerea datelor si ne comunicati intervalul in care ati lucrat in grupa II de munca cu zi/luna/an
- Nu ati introdus spor de vechime asa cum explicam noi pe site la adresa data in mesajul anterior. Pentru dv am calculat noi acest spor care este :
Intre ianuarie 1991 – martie 1992 3 %
- Pentru a fi luate in calcul sporurile in suma fixa introduse dupa ianuarie 1993 trebuie sa prezentati adeverinta cu aceste sporuri.
- Pentru a va calcula sporul pentru stagiul potential de 10 ani care vi se va acorda prin decizia de pensionare daca ne spuneti in ce grad de invaliditate ati fost incadrat in urma expertizarii capacitatii de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1