Subiect "intreruperea act.in munca" Deschis de Balazs Ida la data: 01/14/2013 7:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intreruperea act.in munca
Scris de: Balazs Ida la data: 01/14/2013 7:57am
Gen:F
Data nasterii:1955.03.06.
Stagiul de cotizare:1973-1982
Alte date:1986-1990
Intrebare:In anii 1982-1988,am intrerupt act.de .munca,ptr.ingrijirea copilului(3 copii minori).In cartea de munca este trecut incetarea de munca conf.art.129,comb.cu art.9,lit K.Acesti 6 ani,mi se vor calcula la iesirea in pensie?In anul 1990,luna, mai,ne-am stabilit in Ungaria,unde am lucrat in continuare si pina in prezent lucrez activ cu contract de munca ,cu durata nederminata!
Re: intreruperea act.in munca
Scris de: la pensie la data: 01/15/2013 7:32am
Cei care au lucrat in doua tari din UE li se calculeaza o pensie formata din doua componente calculate in cele doua tari luandu-se in calcul stagiile lucrate in fiecare tara si conform legislatiei din tara respectiva. Stagiile lucrate in cele doua tari sunt recunoscute reciproc in cealalta tara numai ca vechime pentru deschiderea dreptului la pensie.
Conform celor de mai sus va prezentam cum va fi calculata componenta din Romania a pensiei dv.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere ( am luat in calcul data nasterii 06 martie 1955) aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 06 martie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta trebuie sa aveti stagiul minim de cotizare de 15 ani si cu recunoasterea perioadei lucrate in Ungaria
Perioada de intrerupere pentru crestere copii nu se ia in calculul stagiului de cotizare din Romania deoarece in acea perioada nu se plateu indemnizatii pentru crestere copil. Nu am inteles care este situatia intervalului 1986- 1990 pe care ati scris-o la “Alte date”
Dosarul de pensie poate fi depus pentru ambele componente in Ungaria la institutia care se ocupa cu pensiile si aceasta prin colaborare cu Casa Nationala de Pensii Publice (CNPP) care este institutia corespondenta din Romania care se ocupa cu pensile din sectorul public va calcula componenta din Romania si o va transfera la domicilul dv din Ungaria.
Mai trebuie sa va atentionam ca in ultimii ani in Romania a fost desfasurata o actiune de scanare a carnetelor de munca si daca nu v-ati conformat acestei actiuni ar fi bine sa luati legatura cu o cunostinta din Romania pe care sa o imputernici cu o procura eliberata de ambasada Romaniei sau un consulat al Romaniei din Ungaria. Aceasta v-a prezenta pentru scanare carnetul dv de munca la una din Casele teritoriale de pensii
Pentru mai multe informatii privind pensile comunitare puteti accesa site-ul Casei Nationale de pensii din Romania de la adresa :
http://www.cnpas.org/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
“Relatii europene”
sau adresandu-va direct institutiei din Ungaria care se ocupa de pensii si la care ati platit cotributiile de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1