Subiect "pensie anticipata partialas" Deschis de GANEA GEORGETA la data: 01/14/2013 8:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partialas
Scris de: GANEA GEORGETA la data: 01/14/2013 8:19am
Gen:F
Data nasterii:11.04 1955
Stagiul de cotizare: PESTE 39 ANI cu facultatea de 5 ani
Alte date:-
Intrebare:
Potrivit articolului 65 (4) Cuantumul pensiei anticipate partiale se stabileste din cuantumul pensiei pentru limita de varsta care s-ar fi cuvenit, prin diminuarea acestuia cu 0,75% pentru fiecare luna de anticipare, pana la indeplinirea conditiilor pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta. penalizarea la pensie anticipata partiala este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
In programul dumneavoastra la stabilirea penalizarii se utilizeaza o,75 .
Am calculat pentru 24 de luni de exemplu si penalizarea conform priogramului dvs este de 18%
Eu inteleg din acesta prevedere ca penalizarea ar trebui sa fie de o.0075 avand in vedere ca este trecuta procentual.
Multumersc si asgtept raspunsul dumneavoastra cu mare interes.
Re: pensie anticipata partialas
Scris de: la pensie la data: 01/15/2013 8:05am
Nu suntem de acord cu opinia dv.
Programul nostru de calcul face calculul procentului de diminuare in %a pensiei nu cu ce cifra se inmulteste pensia nediminuata pentru a afla pensia diminuata.
Acest program calculeaza diminuarea cu regula de trei simpla utilizata in matematica adica :
Daca diminuarea pentru una luna este cu 0,75 % pentru 24 luni diminuarea se va face cu 24X0,75 %=18% deci pensia diminuata va fi de 82 % din pensia nediminuata
Exemplu : daca pensia nediminuata este de 1000 lei pensia diminuata va fi de 1000X0,82=820 lei, acum folositi regula dv
Re: pensie anticipata partialas
Scris de: GANEA GEORGETA la data: 01/18/2013 10:19am
la pensie :
Nu suntem de acord cu opinia dv.
Programul nostru de calcul face calculul procentului de diminuare in %a pensiei nu cu ce cifra se inmulteste pensia nediminuata pentru a afla pensia diminuata.
Acest program calculeaza diminuarea cu regula de trei simpla utilizata in matematica adica :
Daca diminuarea pentru una luna este cu 0,75 % pentru 24 luni diminuarea se va face cu 24X0,75 %=18% deci pensia diminuata va fi de 82 % din pensia nediminuata
Exemplu : daca pensia nediminuata este de 1000 lei pensia diminuata va fi de 1000X0,82=820 lei, acum folositi regula dv


Totusi, 0,75% inseamna 0,75/ 100=0,0075
Apreciez ca este o grava eroare prin dimunuarea pensiei cu 0,75 pentru fiecare luna de anticipare si nu cu 0,0075.
Va rog sa retineti ca fiind un aspect foarte important la calcularea penalizarii in cazul pensiei anticipate partiale
Multumesc,
G.GANEA
Re: pensie anticipata partialas
Scris de: la pensie la data: 01/20/2013 8:58am
Va rugam ca mai intai sa va clarificati dv termenii pe care ii folositi.
Nu a spus nimeni ca se diminuiaza pensia cu 0,75 pentru fiecare luna ci ca se dinuiaza cu 0,75 % pentru fiecare luna de anticipare si aceasta diminuare se calculeaza inmultind valoarea pensiei nediminuate cu 0,0075 asa cum spuneti si dv.
Asemanator calculul diminuarii pensiei anticipate partiale pentru 2 ani (24 luni de anticipare) se face cu 24 X 0,75 % = 18 % si aceasta diminuare se calculeaza inmultind valoarea pensiei nediminuate cu 0,18 iar pensia diminuata se calculeaza inmultind valoarea pensiei nediminuate cu 0,82
Daca nici acum nu sunteti de acord cu acest mod de calcul puteti sa le faceti cum doriti si incercati sa-I convingeti pe cei de la Casa de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1