Subiect "pensie anticipata" Deschis de dorina stroea la data: 01/15/2013 3:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: dorina stroea la data: 01/15/2013 3:00am
Gen:
Data nasterii:1959
Stagiul de cotizare:32
Alte date:grupa 2 16 ani
Intrebare:lucrez din noiembrie 1978, am facut intrerupere pentru cresterea ciopiilor de 2,6 ani. am nascut 4 copii pe care i-am crescut pana la varsta de 10 ani. as vrea sa stiu daca pot iesi la pensie inainte de limita de varsta. multumesc
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/16/2013 2:45am
Nu ati precizat data nasterii ci anul nasterii si varsta standard de pensionare depinde si de luna nasterii
Reveniti si precizati data nasterii
Daca aveti retineri in a da data nasterii va puteti calcula singura varsta standard de pensionare pe site la adresa:
http://www.lapensie.com/virsta-pensionare-legea-unitara.php
unde dati luna si anul nasterii, date care nu se inregistreaza ci se sterg dupa parasirea paginii.
Pentru stagiul de 16 ani in grupa II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala redusa cu 13,50% cu o anticipare de 5 ani fata de varsta standard de pensionare.
Actuala lege a pensiilor nu acorda reducerea varstei de pensionare pentru nasterea si cresterea unui anumit numar de copii.
Perioada de intrerupere a activitatii pentru crestere copii inainte de aprilie 2001 nu este considerata stagiu de cotizare
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1