Subiect "drepturi grupa munca" Deschis de Darie Dumitru la data: 01/15/2013 5:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
drepturi grupa munca
Scris de: Darie Dumitru la data: 01/15/2013 5:18am
Gen:M
Data nasterii:08.04.1943
Stagiul de cotizare:44ani(dupa decizia pensionare)
Alte date:28 ani gr.II
Intrebare:Am iesit la pensie in iunie 1997dupa legea nr.3/1977,in decizia pensionare la total valoare drepturi stabilite sint numai doua componente:valoare pensie asigurari sociale si valoare pensie suplimentara ,fara a se mentiona nimic despre valoare data de grupa de munca.Colegi ai mei au obtinut in instanta recunoasterea drepturilor de grupa de munca .Cum trebuie sa procedez la casa de pensii pt. o eventuala recalculare sau trebuie actionat in instanta.V-as ruga un sfat competent. Va multumesc.
Re: drepturi grupa munca
Scris de: la pensie la data: 01/16/2013 3:46am
Pentru a beneficia de drepturile prevazute de lege pentru stagiul in grupa de munca trebuie sa depuneti o adeverinta eliberata de angajator prin care sa se confirme ca locul dv de munca a fost incadrat in grupa II de munca.
Daca locul dv de munca a fost incadrat in grupa II de munca si intreprinderea nu va elibereaza adeverinta deschideti o actiune la tribunal impotriva intreprinderii pentru recunoasterea stagiului lucrat in grupa de munca.
Daca ati depus la dosarul de pensie adeverinta cu stagiul de cotizare si nu a fost recunoscuta trebuie mai intai sa aflati la Casa de pensii motivul pentru care nu a fost recunoscuta adeverinta si daca adeverinta a fost intocmita gresit cereti angajatorului sa va elibereze o adeverinta corecta.
Daca adeverinta este corecta dar stagiul dv in grupa de munca nu este recunoscut trebuie sa deschideti actiune la tribunal impotriva Casei de pensii dar pentru aceasta trebuie ca inainte sa procedati astfel :
- Sa depuneti o cerere la Casa de pensii pentru acordarea drepurilor prevazute de lege pentru stagiul lucrat in grupa de munca si eventual depuneti si o adeverinta eliberata de angajator.
- Daca raspunsul casei de pensii este negativ depuneti la registratura Casei de pensii o contestatie adresata Comisiei Centrale de Contestatii de pe langa Casa Nationala de Pensii Publice
-Daca si raspunsul la contestatie este negativ deschideti actiune la tribunal impotriva Casei de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1