Subiect "punctaj gr II" Deschis de CLINCU AURELIA la data: 01/16/2013 3:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctaj gr II
Scris de: CLINCU AURELIA la data: 01/16/2013 3:50am
Gen:F
Data nasterii:10.04.1956
Stagiul de cotizare:16 ani si 17 zile gr. II
18 ani 5 luni si 7 zile cond normale

Alte date:
Intrebare:Dupa ce am primit raspunsul dvs. am introdus datele in tabel corecte pentru perioada lucrata . Ceea ce nustiu daca am procedat corect este ca in luna aprilie 2001 am avut un brut de 12445962 lei si am mai avut si alte luni de acest gen care nu mi-au incaput in casuta, dar am trecut un venit in casuta se salarii si diferenta la sporuri in sume fixe.
Dupa cum o sa observati fara acel punctaj de grupa II rezulta o pensie ffff mica avand in vedere anii de cotizatie
si salariile obtinute.Cu respect va rog sa ma lamuriti de ce asa de putin? Actualmente la un brut de 4741 lei virez la CAS angajat + angajator aproximativ 1470 lei. Sa inteleg ca la un salriu minim pe economie pensia este de 300 lei?

Programul dvs. este excelent si eu personal va multumesc pentru ceea ce faceti pentru noi.

Cu deosebita stima si respect A. Clincu
Re: punctaj gr II
Scris de: la pensie la data: 01/17/2013 1:52pm
Am verificat incaodata datele introduse si mai avem urmatoarele observatii:
La introducerea datelor in anii 2001 si 2002 ati facut cateva erori dar nu din cauza ca nu v-au incaput cifrele in casute. In acele perioade programul are o problema cu afisarea cifrei dar caseta permite cifre mai multe. Puteti obseva aceasta daca faceti click pe butonul “Date introduse” si astfel veti avea acces la datele introduse si cu aceasta ocazie veti vedea cate cifre ati introdus in lunile februarie 2002 si aprilie 2003. Va sfatuim sa verificati daca salariile introduse de dv in aceste luni sunt corecte, noi credem ca nu. Trebuie sa va informam ca aceste erori nu au influentat mult rezultatul calculului deoarece programul face automat limitari la salariile limita aratate de noi la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
La aceste salarii limita sa faceti verificarea si in alte luni.
In privinta divizarii salariilor in doua nu este o gresala daca nu se depasesc limitele de mai sus dar sfatul nostru este sa introduceti slariul total in coloana salarii avand posibilitatea verificarii prin butonul “Date introduse”
Am calculat punctajul suplimentar pentru stagiul anuntat de dv in gt II si a rezultat 3,41222 puncte pe care trebuie sa-l introduceti in pagina de intrare in caseta corespunzatoare
In privinta valorii pensiei iesite din calcul cu parere de rau nu putem comenta mai mult decat ca aceasta este cea calculata conform legii pensiilor
Cu regret trebuie sa va mai informam ca programul nostru calculeaza conform vechii legi a pensiilor in cazul dv cu stagiul complet de cotizare de 30 ani. Deoarece prin noua lege a pensiilor vi s-a modificat stagiul de cotizare la 30 ani si 5 luni pensia calculata cu actuala lege in cazul dv se diminuiaza cu cca 1,4 %.
Va multumim pentru cuvintele de apreciere a activitatii noastre.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1