Subiect "spor aviatie si spor vechime" Deschis de Nitulescu Anca la data: 01/16/2013 3:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
spor aviatie si spor vechime
Scris de: Nitulescu Anca la data: 01/16/2013 3:54am
Gen:F
Data nasterii:01.09.0955
Stagiul de cotizare:34 ani 1 luna si 12 zile
Alte date:
Intrebare:doresc sa verific decizia de pensie primita (am inceput inscrierile ieri seara); am lucrat in Turbomecanica unde aveam spor de tehnicitate (14%)si spor de vechime (10%); in acest caz la spor voi scrie procentul de 24% sau voi exprima valoarea numerica efectiva a acestor doua sporuri, calculand procentul din salariul de atunci si le voi scrie adunalte in campul respectiv (ultima coloana)...sau scriu numai procentul...nu-mi este clar. Va multumesc
Re: spor aviatie si spor vechime
Scris de: la pensie la data: 01/17/2013 4:40am
1 Sporurile se introduc cumulate in coloana corespunzatoare asa cum le-ati primit in % sau suma fixa.
2 Sporul de vechime pana in martie 1992 se introduce asa cum explicam noi pe forum la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv am calculat noi aceste sporuri pe care va propunem sa le introduceti in program cumulate cu celelalte sporuri primite in % astfel :
Intre septembrie 1983 – august1988 6 %
Intre septembrie 1988 – martie 1992 9 %
3 Dupa aprilie 1992 sporurile se introduc asa cum le-ati primit, inclusiv sporul de vechime daca ati depus la dosarul de pensie adeverinta cu aceste sporuri.
4. Programul nostru calculeaza conform vechii legi a pensiilor in cazul dv cu stagiul complet de cotizare de 30 ani. Deoarece prin noua lege a pensiilor vi s-a modificat stagiul de cotizare la 30 ani si 2 luni pensia calculata cu actuala lege in cazul dv se diminuiaza cu cca 0,5 %
5 Nu ati precizat ce fel de pensie ati primit . Daca ati primit pensie anticipata partiala punctajul rezultat din calcul este nediminuat si va trebui sa-l diminuati dv. Daca ati primit pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagii in grupele de munca trebuie sa introduceti in pagina de intrare punctajul suplimentar primit, luat din decizia de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1