Subiect "Sporuri pt pensia anticipata" Deschis de Tudor S la data: 01/16/2013 4:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Sporuri pt pensia anticipata
Scris de: Tudor S la data: 01/16/2013 4:22am
Gen feminin
Data nasterii:1967 09.19
Stagiul de cotizare:27
Alte date:Studii superioare
Intrebare:sporurile de noapte(26 ani), de conditii de izolare ( 3 ani la munte)se iau in considerare pentru reducerea varstei de pensionare? Ani de facultate facuti in timp ce lucram se iau in considerare?
Va multumesc
Re: Sporuri pt pensia anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/17/2013 6:09am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 19 septembrie 2030 la varsta standard de pensionare de 63 ani stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Baza de calcul a punctajului pensiei este explicata de noi pe larg la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Pe scurt inainte de aprilie 2001 sunt luate in calcul sporurile cu caracter permanent, printre care si sporul pentru orele de noapte si sporul de izolare iar dupa aceasta data se iau in calcul toate veniturile pentru care s-a platit CAS
Aceste sporuri nu se iau in calculul reducerii varstei de pensionare ci la calculul punctajului pensiei
Conform art 49 alin (3) din legea 263/2010 nu puteti beneficia de stagiu de cotizare asimilat pentru studii universitare daca in aceiasi perioada ati realizat stagiu de cotizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1