Subiect "varsta limita de pensionare" Deschis de Lupu Monica la data: 01/17/2013 5:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta limita de pensionare
Scris de: Lupu Monica la data: 01/17/2013 5:32am
Gen: fem.
Data nasterii:24.04.1961
Stagiul de cotizare:28 ani
Alte date: din 1.10.1985 lucrez in grupa a doua; am absolvit studii superioare la zi intre 1980-1985
Intrebare: Tinand cont de grupa de munca, toxicitate, retea de salarizare si spor de stres, va rog sa-mi comunicati varsta limita de pensionare. Am incercat sa ma inregistrez pe pagina dvs. pentru a-mi face un calcul, dar ma anunta ca "s-a produs o eroare". Va rog sa-mi comunicati daca este necesar sa va trimit datele exacte, in vederea calcularii unei pensii estimative.
Va multumesc.
Re: varsta limita de pensionare
Scris de: la pensie la data: 01/18/2013 4:52am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 24 aprilie 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani, stagiul complet de cotizare de 32 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa II a existat numai inainte de 01 aprilie 2001 dupa aceasta data grupa echivalenta s-a numit conditii deosebite.
Pentru stagiul de 27 ani in grupa II si conditii deosebite beneficiati de un spor de vechime de 6 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 34 ani si 9 luni.
Pentru stagiul de 27 ani in grupa II echivalat cu conditii deosebite si conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare de 6 ani si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 ani adica in 24 aprilie 2017
Noi nu facem calculul pensiilor ci am postat un program care sa fie folosit.
Probabil ca ati facut o eroare la intrarea in program si va indicam primii pasi adica :
- Click pe “Logare” de pe Forum sau Pagina principala
-Completati
Email
Parola (pe care o stabiliti acum si pe care o memorati)
- Click pe “Inregistrare/Cont Nou”
In pagina care se deschide completati :
Email
Parola (stabilita in prima pagina)
Confirmati parola (repetati parola stabilita in prima pagina)
- Click pe “Inregistrare”
In pagina care se deschide completati:
- Numele persoanei
- Data nasterii
- Genul masculin/feminin
- Data inceperii activitatii Daca aveti studii superioare data inceperii acestora.
- Data iesirii la pensie pentru limita de varsta.
Nu este obligatorie completarea celorlalte casete daca nu este cazul
- Apasati pe “Continuare”
Intrati in programul propriu zis unde completati datele pentru fiecare an dupa care apasati pe “Continuare”
Daca aveti probleme cu introducerea datelor reveniti si va vom da indrumarile necesare.
Re: varsta limita de pensionare
Scris de: Lupu Monica la data: 01/22/2013 5:10am
la pensie :

Probabil ca ati facut o eroare la intrarea in program si va indicam primii pasi adica :
- Click pe “Logare” de pe Forum sau Pagina principala
-Completati
Email
Parola (pe care o stabiliti acum si pe care o memorati)
- Click pe “Inregistrare/Cont Nou”
In pagina care se deschide completati :
Email
Parola (stabilita in prima pagina)
Confirmati parola (repetati parola stabilita in prima pagina)
- Click pe “Inregistrare”


Am ajuns intocmai pana aici, dar imi transmite 'S-a produs o eroare!'. Va rog, sa ma indrumati pentru a ma inscrie pe pagina d-voastra. Multumesc pentru raspunsul dat anterior.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1