Subiect "dupa care venit se calculeaza cuantumul pensiei?" Deschis de STANCIU RODICA la data: 01/17/2013 5:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
dupa care venit se calculeaza cuantumul pensiei?
Scris de: STANCIU RODICA la data: 01/17/2013 5:34am
Gen:F
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:din 1977
Alte date:Eu am lucrat din 1977 pana in 1998 ca frizer,4 ani ca oficiant PTTR,2ani somer,2ani ca jurist cu norma redusa iar acum fara loc de munca.
Dupa calculul meu cu ajutorul tabelului d-vs., imi iese pana acum doar 341,06Ron.
Intrebare:Cum se calculeaza cuantumul pensiei.Se ia in considerare toata perioada lucrata? sau doar venitul din ultimul an ?
Re: dupa care venit se calculeaza cuantumul pensiei?
Scris de: la pensie la data: 01/18/2013 6:20am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere (luata din programul de calcul) aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 30 octombrie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Punctajul pensiei se calculeaza avand in vedere salariile (veniturile) realizate pe toata perioada stagiului de cotizare. Mai multe informatii gasiti pe pagina de pe site de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si avem urmatoarele observatii:
1. Nu ati introdus sporul de vechime inainte de aprilie 1992 asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv am calculat noi aceste sporuri pe care va propunem sa le introduceti in program :
Intre iulie 1982 – august1983 3 %
Intre septembrie 1983 – iunie 1987 6 %
Intre iulie 1987 – martie 1992 9 %
2 Pe o perioada de 3 ani intre iunie 1995 – iunie 1998 ati selectat codul “N” si in acest caz programul ia in calcul salariul minim pe economie. Este preferabil sa incercati sa aflati ce sume ati castigat pe acea perioada si sa le introduceti in program
3 Trebuie sa va mai informam ca programul nostru calculeaza conform vechii legi a pensiilor in cazul dv cu stagiul complet de cotizare de 30 ani. Deoarece prin noua lege a pensiilor vi s-a modificat stagiul de cotizare la 31 ani si 2 luni pensia calculata cu acest program de calcul in cazul dv se diminuiaza cu cca 4 %. Pentru a afla aceasta inmultit rezultatul calculului cu 0,96.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1