Subiect "calcul pensie" Deschis de negoi florin la data: 01/18/2013 4:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: negoi florin la data: 01/18/2013 4:06am
Gen:masculin
Data nasterii:06 01 1953
Stagiul de cotizare:25 ani plus 5 pensie invaliditate
Alte date:iesit la pensie 06 01 2013 cu 5 ani mai devreme cf.l.341/2004
Intrebare:Am incercat sa-mi calculez cuantumul pensiei folosindu-ma de site-ul dumneavoastra(de programul de pe site),dar nu reusesc deloc.Am introdus salariile si sporurile din cartea de munca si-mi da o pensie mult mai mica (la jumatate) fata de decizia de pensie de invaliditate pe care o am acum.SANT INCURCAT CU STAGIUL MILITAR, CU ELEV SC.MILITARA DE OFITERI ,CU O PERIOADA DE 6 ANI LUCRATA CA OFITER.Sa fie gresita decizia casei de pensii pe care o am acum pentru pensie de invaliditate sau gresesc eu ?
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 01/19/2013 4:02am
Sfatul nostru este acela ca daca doriti calculul pensiei sa faceti aceasta sistematic.
Noi va putem ajuta numai dandu-va indrumarile necesare..
Pentru inceput va putem spune urmatoarele:
1- Pensia nu trebuie analizata pana cand nu introduceti toate datele necesare si in aceasta privinta avem urmatoarele observatii :
- Pe perioada stagiului militar si a scolii militare selectati codul “S” fara a introduce salarii
- Pe perioada lucrata ca ofiter introduceti salariile (soldele) primite
Inainte de aprilie 2001 introduceti sporul de vechime determinat asa cum explicam noi pe forum la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
2- Pensia de invaliditate contine si un punctaj suplimentar (credem 6 puncte) pentru stagiul potential (credem 10 ani) pe care l-ati primit prin decizia de pensionare de invaliditate.
3- La pensia pentru limita de varsta nu se mai acorda stagiu potential si nici punctaj suplimentar in schimb se ia in calcul perioada de 5 ani de pensie de invaliditate cu valoarea pensiei primite in loc de salariu.
4- Daca pe perioada celor 5 ani de pensie de invaliditate nu realizati un punctaj total mai egal cu punctajul suplimentar primit pentru stagiul potential la pensia de invaliditate, pensia pentru limita de varsta poate iesi din calcul mai mica decat pensia de invaliditate. Dar pensia pentru limita de varsta primita nu va fi mai mica deoarece se alege pensia mai avantajoasa intre cea primita sic ea iesita din calcul.
Dupa introducerea tuturor datelor daca mai aveti nelamuriri reveniti cu intrebari clare si dati si lamuririle necesare analizei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1