Subiect "estimare calcul pensie" Deschis de niculina niculae la data: 01/18/2013 5:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
estimare calcul pensie
Scris de: niculina niculae la data: 01/18/2013 5:59am
Gen:F
Data nasterii:01.08.1957
Stagiul de cotizare:37 ani (august 2013 cu un an de somaj)
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua ,
Multumesc pentru amabilitate si promtitudinea cu care m-ati contactat.
Da, incerc o estimare a valorii pensiei.
Sunt nascut in 01.08.01957.
M-am angajat pe 09.08.1976.
Incepand cu 08.08.2012 am incetat raporturilede munca (disponibilizare) si sunt in somaj pana pe 08.08 anul acesta.
La incetarea CIM am primit 25 de salarii compensatorii.
Intrebari:
1.Pentru perioada 1976 (august)-1993(mai) in Cartea mea de munca nu sunt trecute sporurile.Trebuie sa solicit adeverinta de la angajator si sa le completez eu in coloana rezervata pentru sporuri?
2.Pentru perioada august 2012-august 2013 trebuie sa completez coloana "salariul tarifar " cu suma neta pe care o primesc de la somaj ?
3.Valoarea salariilor compensatorii se adauga la ultima luna lucrata,adica la venitul obtinut in august 2012 in coloana salariul tarifar ? Cu ce valoare : brut sau net ?
4.Programul pe care l-am folosit, este cf. Lg.19/2000 sau cf. Lg.263/2010 ?
5. Pentru ca in august anul acesta am dreptul la pensie anticipata partial voi fi penalizata cu 43,5% .
Daca rationamentul meu este cel corect ,trebuie sa diminuez valoarea pensiei estimate,asa cum a rezultat din calcul, cu 43,5 %.

Sper sa nu va rapesc prea mult timp si va multumesc inca odata pentru amabilitatea.
Re: estimare calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 01/19/2013 6:05am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 01 iunie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
1 Sporurile se introduc in calcul inainte de aprilie 2001, daca nu sunt incluse in salariul inscris in carnetul de munca, numai daca sunt dovedite prin adeverinta cu exceptia sporului de vechime inainte de aprilie 1992 care se determina si se introduce asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Am observat ca ati introdus acest spor dar cu erori
Pentru dv am calculat noi aceste sporuri pe care va propunem sa le introduceti in program :
Intre ianuarie 1981 – august 1983 3 %
Intre septembrie 1983 –decembrie 1985 6 %
Intre ianuarie 1986 – decembrie 1990 9 %
Intre ianuarie 1991 – martie 1992 12 %
2 Pe perioada somajului trebuie sa introduceti suma bruta primita ca indemnizatia de somaj.
3 Situatia salariilor compensatorii trebuie mai intai lamurita. Noi credem ca daca ati primit toti banii la incetarea contractului acestea nu sunt salarii compensatorii ci este o prima in valoare egala cu 25 salarii. In acest caz aceasta suma a fost inregistrata in ultima luna de activitate dar atentie in anul 2012 nu 2013 asa cum ati introdus dv. Dar mai este o problema . In anumite perioade sumele pentru care se plateste CAS si care sunt luate in calculul pensiei sunt limitate. Aceste sume limita sunt prezentate de noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Aici veti vedea ca in anul 2012 suma lunara a fost de 10585 lei si pe aceasta trebuie sa o introduceti
4. Programul de calcul pensie de pe site-ul nostru este conform legii 19/2000 si pentru a face corectia conform legii pensiilor 263/2010 in cazul dv diminuati rezultatul cu 3 % inmultind rezultatul calculului cu 0,97.
5 Daca cereti pensie anticipata in 08 august 2013 diminuarea va fi de 43,50 % si inmultiti valoarea rezultata de la punctual 5 cu 0,565
Re: estimare calcul pensie
Scris de: niculina niculae la data: 01/20/2013 6:32am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Buna ziua !
Va mutumesc din suflet pentru toate explicatiile comunicate.
Am efectuat modificarile respective si situatia s-a schimbat. Ca rezultatul sa fie cat mai corect ,mai am nevoie de date concrete de la somaj(valoare bruta exacta) si sa completez sporurile de vechime/conducere din perioada lipsa 1992-1993.
Va multumesc inca odata pentru raspuns si pentru faptul ca existati .Apreciez ca sunteti de mare ajutor pentru cei interesati.
Cand voi primi decizia de la C.J.P va voi comunica cat de aproape am fost de "adevar"!.
Multa sanatate !
Cu stima,
N.Niculae
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1