Subiect "Reducere varsta de pensionare" Deschis de Alexandru la data: 01/19/2013 2:46pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Reducere varsta de pensionare
Scris de: Alexandru la data: 01/19/2013 2:46pm
Gen: Masculin
Data nasterii: IAnuarie 1955
Stagiul de cotizare: Incepand din Aug 1982 (data absolvirii facultății)
Alte date:
Intrebare:

Situatia mea este urmatoarea:
Am lucrat normal până în 1986 când am dobândit o invaliditate și între 01.07.1986-01.10.1987 am avut pensie de invaliditate gr. 3.
Ulterior acelei date am reluat activitatea în câmpul muncii și am lucrat normal (8 ore). Din 1992 am fost încadrat în gradul 2 de invaliditate. Din 1998 am fost încadrat în gradul 1 de invaliditate. În aceste condiții, am muncit neîntrerupt și continuu să muncesc.

Doresc să mă pensionez în Feb 2013. În aceste condiții, aș dori să aflu dacă pot beneficia de reducerea vârstei de pensionare pentru a îndeplini condiția de limită de vârstă. Adică, dacă pot obține o reducere cu 7 ani a vârstei de pensionare față de 65 de ani.

Mulțumesc anticipat.
Re: Reducere varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 01/21/2013 4:41am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in ianuarie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Nu va putem da alte informatii deoarece datele furnizate sunt confuze. Din acestea nu rezulta daca in perioada in care ati fost incadrat in gradele I si II de invaliditate (pierderea completa a capacitatii de munca) ati beneficiat si de pensie de invaliditate deosrece in acele perioade nu aveati dreptul sa mai lucrati.
Daca doriti informatii suplimentare reveniti si precizati :
-Perioada facultatii in ani
- Perioada lucrata in ani/luni
- Perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate: gradul de invaliditate si perioada in ani/luni
Re: Reducere varsta de pensionare
Scris de: Alexandru la data: 01/21/2013 3:56pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Citez: "între 01.07.1986-01.10.1987 am avut pensie de invaliditate gr. 3."

În tot restul timpului am lucrat. Dețin certificate în care sunt încadrat în gradul II (1993) și gradul I (1999), dar nu am beneficiat de pensie de invaliditate.

Perioada facultății: 1974-1982 (admis în 1973, apoi stagiu militar de 1 an 1973-1974)
Perioada lucrată: 16.08.1982-30.06.1986 + 01.10.1987-prezent, adică 28 ani, 2 luni și 5 zile (la data de 21.01.2013)
Perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate: vezi mai sus (1 an și 3 luni)

Știu că legea prevede reducerea vârstei de pensionare în cazul existenței unui handicap înainte de prima angajare. În cazul meu am lucrat peste 13 ani în condiții de invaliditate gr. I, peste 6 ani în condiții de invaliditate gr. II și peste 6 ani în condiții de invaliditate gr. III. Oare acestea nu contează în stabilirea (reducerea) vârstei de pensionare?

Cu stimă,
Re: Reducere varsta de pensionare
Scris de: Alexandru la data: 01/22/2013 6:08am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

În urma citirii altor mesaje de pe forum și a studierii legii, am ajuns la următoarele concluzii/întrebări:

1. Faptul că handicapul s-a ivit după dobândirea calității de asigurat înseamnă că nu pot beneficia de reducerea vârstei de pensionare
2. Rămâne o neclaritate cu privire la durata stagiului de cotizare, respectiv dacă faptul că am contribuit timp de peste 12 ani (mai mult de 1/3 din stagiul standard) la bugetul de asigurări în condiții de handicap grav/invaliditate gr. 1 + celelalte perioade de invaliditate (deși, fiind sub 2/3 din stagiu, nu cred că mai contează) îmi acordă vreo reducere a stagiului standard de cotizare. Rog o părere.
3. Ar fi o opțiune pensia de invaliditate cu transformarea ei în pensie de limită de vârstă în 01.2020 ? În aceste condiții, punctajul mediu obținut pt ieșirea la pensie acum (calculat cu programul dvs. de simulare la 0,89) s-ar mai suplimenta cu acele 0,7 puncte pe an pt invaliditate gr. 1 (ajungând undeva la 1,04 în 01.2020). Am ajuns la punctajul de 0,89 considerând stagiul de cotizare standard de 35 de ani, dar depinde și de răspunsul de la punctul 2. Rog și aici o părere sau o confirmare.
4. Există altă opțiune (avantajoasă) în afară de pensia de invaliditate ? (anticipată, anticipată parțială?)

Mulțumesc anticipat.
Re: Reducere varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 01/24/2013 7:05am
Va rugam sa asteptati raspunsul la o intrebare pusa inainte de a pune alta pentruca ajungem sa nu va mai putem raspunde daca ne dati mereu alte informatii. Trebuie sa aveti rabdare si pentru faptul ca situatia dv nu este simpla ca in alte cazuri si ne trebuie timp pentru informare.
Trebuie sa faceti deosebirea intre handicap dovedit prin certificate si invaliditate dovedita prin decizie.
Legea pensiilor prevede reducerea varstei de pensionare si a stagiului complet de cotizare pentru starea de handicap numai daca acesta este dovedit cu certificat de handicap eliberat de Comisia de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap de pe langa Consiliul Judetean si acesta trebuie sa ateste aparitia handicapului inainte de inceperea activitatii.
Legea pensiilor nu prevede reducerea varstei de pensionare pentru continuarea activitatii dupa incadrarea in unul din gradele de invaliditate de catre Comisia de Expertiza a Capacitatii de Munca de pe langa Casa teritoriala de pensii
Daca doriti sa iesiti la pensie in februarie 2013 puteti sa o faceti numai cu pensie de invaliditate si pentru aceasta trebuie sa cereti o noua examinare la Comisia de Expertizare a Capacitatii de Munca in vederea unei noi incadrari in unul din gradele de invaliditate Deciziile de incadrare in un grad de invaliditate nevalorificate isi pierd valabilitatea.
Din datele furnizate nu rezulta ca beneficiati de reducerea varstei de pensionare si a stagiului complet de cotizare deci aveti varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani
Observatiile privind datele introduse in program le vom posta ca raspuns la celalalt mesaj.
La calculul pensiei de invaliditate nu credem ca veti mai primi stagiu potential si nici punctaj suplimentar pentruca dv realizati stagiul complet de cotizare cumuland stagiul de cotizare lucrat cu stagiile asimilate pentru stagiul militar, studii universitare si perioada de pensie de invaliditate.
Nu aveti alta optiune, mai avantajoasa fata de pensia de invaliditate deoarece pentru pensia anticipata partiala trebuie sa aveti stagiul de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul stagiile asimilate (stagiu militar, facultate si pensie de invaliditate). Pentru pensie anticipata trebuie sa aveti stagiul de cotizare de 43 ani fara stagii asimilate.
Re: Reducere varsta de pensionare
Scris de: Alexandru la data: 01/24/2013 10:49am
Vă mulțumesc frumos pentru răspunsuri și pentru răbdarea de care ați dat dovadă documentându-vă despre situația mea.

Numai bine.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1