Subiect "procent reducere" Deschis de Mihaela Cara la data: 01/20/2013 3:58pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
procent reducere
Scris de: Mihaela Cara la data: 01/20/2013 3:58pm
Gen:f
Data nasterii:19.06.1954
Stagiul de cotizare:36 ani si 6 luni
Alte date:
Intrebare : 1. Am facut o simulare pentru o pensionare anticipata partiala , am ajuns la un nivel de pensie dar as vrea sa stiu daca programul aplica automat procentul de reducere pt. ca receptioneaza ca este o partiala sau trebuie sa aplic eu procentul de reducere la nivelul rezultat din calcul ?
2. In ce consta, daca exista, influenta unei pensionari anticip. part. asupra pensiei definitive atunci cind se ajunge la virsta legala ?
Va multumesc
Re: procent reducere
Scris de: la pensie la data: 01/22/2013 2:35am
Programul calculeaza pensia nediminuata si daca doriti sa calculati pensia anticipata partiala trebuie sa-i aplicati dv diminuarea iesita din calcul.
La trecerea la pensia pentru limita de varsta de la pensia anticipata partiala se recalculeaza pensia cu urmatoarele modificari :
- Se elimina diminuarea.
- Se introduc in calcul stagiile assimilate pentru stagiul militar, studii universitare si pensie de invaliditate daca este cazul
- Se introduc in calcul eventualele perioade lucrate pe timpul suspendarii pensiei anticipate partiale.
Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii :
1 Ati introdus gresit de doua ori sporul de vechime, in % si in suma fixa. Programul isi calculeaza singur suma ce reprezinta sporul de vechime daca l-ati introdus in %. Sporurile in suma fixa sunt anumite compensari care s-au acordat in suma fixa pentru unele cresteri de preturi.
2 Sporul de vechime in perioada februarie 1983 – august 1983 trebuie sa fie 3 %
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1