Subiect "pensie limita de varsta" Deschis de Modrogeanu Adrian la data: 01/21/2013 2:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de varsta
Scris de: Modrogeanu Adrian la data: 01/21/2013 2:43am
Gen:m
Data nasterii:24.12.1956
Stagiul de cotizare:16ani 4luni 18zile din care 7ani 3luni 18zile ingrupa1,perioade asimilate-3ani 11luni si27zile,stagiu aferent grupe/cond.munca 3ani si 6luni,cond.normale de munca-1an 1luna si 6zile,stagiu potential-9ani 3luni si26zile.
Alte date:Datele de mai sus sunt extrase de pe decizia privind acordarea pensiei de invaliditategradul 1,pensie de care nici in prezent nu beneficiez.V-as ruga frumos sa-mi comunicati data cand voi indeplini conditiile ptr.acordarea pensiei ptr.limita de varsta,deoarece am o banuiala ca sunt tergiversat intetionat in scopul de a nu primi nimic pana la limita de varsta.Pe aceasta speta a fost si un proces-l-am castigat-si eu tot nu am pensie.Mii de multumiri ptr.raspuns.
Intrebare:
Re: pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 01/22/2013 3:28am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 24 decembrie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de cotizare de 7 ani in gr I nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece nu realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani. Dupa datele date de dv realizati numai 24 ani 11 luni si 21 de zile (stagiul potential nu se ia in calculul stagiului de cotizare).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1