Subiect "pensie la limita de varsta" Deschis de giurescu tatiana la data: 01/21/2013 4:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limita de varsta
Scris de: giurescu tatiana la data: 01/21/2013 4:03am
Gen:f
Data nasterii:8 august 1954
Stagiul de cotizare:15
Alte date:
Intrebare:Buna ziua! pentru a mari pensia ,mai am cam 1,6 ani pina atunci,pot mari contributia in ultimul an?multumesc pentru raspuns
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 01/22/2013 3:55am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 08 iunie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 8 luni.
Nu ati precizat cum platiti contributia. Daca aveti incheiat cu casa de pensii un contract de asigurare sociala sfatul nostru este sa nu cresteti contributia deoarece influenta acestei cresteri la majorarea pensiei este mica si nu se justifica efortul.
Mai mult daca aveti contract de asigurare sociala, aveti stagiul de cotizare pana acum de 15 ani si am fi siguri ca anul viitor in iunie va fi in vigoare tot actuala lege a pensiilor v-am sfatui sa nu mai continuati sa platiti contributia dar nefiind siguri ca legea nu se va schimba nu va dam acest sfat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1