Subiect "Calcul pensie" Deschis de COSTEL STAN la data: 01/21/2013 6:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie
Scris de: COSTEL STAN la data: 01/21/2013 6:45am
Scris de: COSTEL STAN la data: 01/19/2013 2:27am
Gen:M
Data nasterii:21.11.1961
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua.Am si eu cateva nelamuriri si prin amabilitatea dumneavoastra poate ma voi informa mai bine.Sunt subofiter de jandarmi inca activ(am 18 ani si jumatate lucrati in sistem),conditii speciale,avand posibilitatea ,cred eu,sa ma pensionez la limita de varsta.Am lucrat insa si in civilie in perioada 15.08.1980-19.10.1980,dupa care am fost incorporat in armata pe data de 24.10.1980,un an si sase luni,intorcandu-ma si angajandu-ma in termenul de doua saptamani pentru a nu pierde vechimea neintrerupta pe timpul armatei si lucrad intre intervalul 22.04.1982-01.06.1994.Pentru aceasta perioada mi-a fost eliberata in data de 25.05.2011,din arhiva unitatii,(am aflat foarte tarziu ca pot beneficia de aceasta grupa de munca),o adeverinta precum ca am lucrat in gr.a 2-a de munca in procent de 80% conform ord.50/1990 si ord.125/1990.
Am doua intrebari.Prima este:cum se calculeaza in momentul de fata pensia militara?.Se face conform principiului contributivitatii,cum s-a calculat,cred ca in ultimii doi ani.Sau se ia in calcul ultimul salariu brut avut,in proportie de 80%,asa cum am auzit,sau alta varianta,media celui mai bun an,din ultimii zece.In legatura cu a doua varianta nu cred ca este corect ca sa se calculeze o pensie dupa acest ultim salariu.Poate am avut un salariu mai bun,in alt an,de ce sa nu se tina cont de acela?
A doua intrebare este:daca se face un punctaj pentru pensia calculata in civilie si alt punctaj pentru pensia lucrata ca militar,la calculul final al punctului de pensie,se tine cont de cel mai bun punctaj realizat si acela se ia in considerare sau se cumuleaza,adica se aduna cele doua punctaje realizate,rezultand un punctaj mai mare.
Va multumesc frumos...

Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 01/20/2013 3:40pm
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare in 21 octombrie 2018 la varsta standard de pensionare de 56 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 23 ani si 11 luni si stagiul minim de cotizare in specialitate de 16 ani si 11 luni.
Pentru stagiile de 18 ani in conditii speciale si 12 ani in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 12 ani si impreuna cu stagiul asimilat pentru stagiul militar realizati un stagiu de cotizare de 43 ani si un stagiu in specialitate de 28 ani si 6 luni. Daca ati facut scoala militara si aceasta este considerata stagiu asimilat
Pentru stagiile de 18 ani in conditii speciale si 9 ani in gr II (am avut in vedere procentul lucrat in grupa) echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 10 ani si 6 luni si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Pensia dv se calculeaza conform legii care este in vigoare la data iesirii la pensie si daca iesiti acum se calculeaza conform legii pensiilor 263/2010 care a intrat in vigoare in 01 ianuarie 2001. Restul sunt zvonuri care nu se pot aplica decat daca devin lege si credem ca dv intelegeti aceasta mai bine decat cei care raspandesc aceste zvonuri.
Conform actualei legi a pensiilor pensia dv se calculeaza astfel :
-Se considera stagiu lucrat in specialitate perioada lucrata ca militar si a stagiului militar. Pe aceasta perioada se calculeaza punctaje lunare si anuale in functie de soldele primite pe perioada celor 18 ani majorate cu 50 % pentru grupa de munca in care ati lucrat.
Pe perioada stagiului militar se ia in calcul salariul minim pe economie din acea perioada.
Se calculeaza un punctaj total in specialitate prin insumarea punctajelor anuale realizate pe aceasta perioada
Se calculeaza un punctaj mediu pe aceasta perioada prin impartirea punctajului total realizat la stagiul total de cotizare de 23 ani si 11 luni.
- Se considera stagiul lucrat in civil de 12 ani si 3 luni lucrat inainte si dupa stagiul militar.
Pe aceasta perioada se calculeaza punctaje lunare si anuale in functie de salariile (si sporurile) primite pe perioada celor 12 ani majorate cu 25 % pentru grupa de munca in care ati lucrat.
Se calculeaza un punctaj total prin insumarea punctajelor anuale realizate in stagiu de cotizare in civil.
Se calculeaza un punctaj mediu pe aceasta perioada prin impartirea punctajului total realizat la stagiul total de cotizare de 35 ani (pe care il aveti in civil).
- Se calculeaza punctajul mediu al pensiei prin insumarea celor doua punctaje medii in specialitate (militar) si civil.


Buna ziua.Va multumesc foarte frumos pentru amabilitatea cu care mi-ati raspuns la intrebare.Cu permisiunea dumneavoastra mai am doua neclaritati si o intrebare.
Spuneati dumneavoastra in raspunsul trimis referitor la stagiul de specialitate: ,,Se calculeaza un punctaj mediu pe aceasta perioada prin impartirea punctajului total realizat la stagiul total de cotizare de 23 ani si 11 luni''.Nu inteleg de unde vin cei 23 de ani si 11 luni stagiu de specialitate cand eu am 1 an si 6 luni armata (am inteles ca si armata intra ca stadiu de specialitate) si 18 ani si 8 luni ca subofiter de jandarmi.
La fel spuneti dumneavoastra referitor la perioada de civilie: ,,Se calculeaza un punctaj mediu pe aceasta perioada prin impartirea punctajului total realizat la stagiul total de cotizare de 35 ani (pe care il aveti in civil)''.Daca va referiti la cat am lucrat in civilie nu am decat 12 ani si 3 luni,iar vechimea totala,adica armata,civilie si ca subofiter de jandarmi nu am decat 32 de ani si 5 luni,de unde acei 35 de ani de care spuneti dumneavoastra.
Si ultima intrebare este urmatoarea.Daca ar fi sa ies acum la pensie pentru limita de varsta (pot ramane la fel de bine sa lucrez in continuare pana la implinirea varstei de 56 de ani),care sistem de calcul al pensiei ar fi mai avantajos pentru mine?.Cel actual,legea 263/2010 ,al contributivitatii,unde spunea-ti ca la calcul,se adauga inca 50% la salariu(pentru grupa speciala) si 25%(pentru grupa a 2-a),sau intr-un caz ipotetic,pe care il i-au in seama cu permisiunea dumneavoastra (daca ar fi sa lucrez in continuare),varianta cu ultimul salariu sau media ultimului an salarial.Eu inclin sa cred ca actualul,dar dumneavoastra sunteti mult mai bine informati decat sunt eu si de aceea astept un raspuns corect.
Va multumesc foarte,foarte mult pentru intelegere...
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 01/22/2013 8:51am
Nu trebuia sa repetati dialogul nostru anterior pentruca il avem inregistrat si il putem reciti oricand.
In ceeace priveste nelamuririle pe care le formulat acum va putem explica mai pe larg astfel.
Varstele standard de pensionare, stagiile complete de cotizare si stagiile minime de cotizare sunt conditii care se pun pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta si ele depind in sectorul public de faptul ca esti barbat sau femeie si de data nasteri iar in sectorul militar numai de data nasterii.
Aceste conditii sunt date pentru sectorul public in anexa 5 la legea pensiilor 263/2010 iar pentru sectorul militar in anexa 6 a aceleiasi lege.
Aceste conditii pot fi aflate cu programele noastre de cautare de pe site de la adresele :
- http://www.lapensie.com/virsta-pensionare-legea-unitara.php pentru sectorul public (civili)
- http://www.lapensie.com/virsta-pensionare-militari.php pentru sectorul militar
Aici daca mergeti si dati datele necesare veti obtine urmatoarele raspunsuri :
-In sectorul public :
Va puteti pensiona la virsta standard de pensionare de 65 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare este de 35 ani.
Aceste raspunsuri sunt identice pentru toti barbatii care s-au nascut incepand cu 01 ianuarie 1955 si au lucrat in sectorul public (civili)
-In sectorul militar:
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2018 luna Octombrie la virsta standard de pensionare de 56 ani si 11 luni daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare in specialitate de 16 ani si 11 luni . Stagiul standard complet de cotizare este de 23 ani si 11 luni.
Aceste date sunt identice pentru toti militarii care s-au nascut in noiembrie 1961 si care lucreaza in sectorul militar
La iesirea la pensie in ambele sectoare de activitate se iau in calcul si stagiile de cotizare lucrate in celalat sector precum si sporul de vechime pentru stagiul in grupele de munca asa cum v-am explicat anterior.
Conform acestui mod de calcul dv aveti urmatoarele stagii :
In sectorul civil 12 ani si 3 luni + un spor de vechime pentru stagiul in gr II de 3 ani
In sectorul militar (in specialitate) 18 ani + un spor de vechime pentru stagiul in conditii speciale de 9 ani + stagiul asimilat pentru stagiul militar de 1 an si 6 luni
In privinta ultimei intrebari nu facem niciun comentariu deoarece calculul pensiei dupa ultimul salariu este un zvon asupra caruia nu nun e pronuntam.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1