Subiect "recalculare pensie" Deschis de sanda nicolaescu la data: 01/22/2013 5:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pensie
Scris de: sanda nicolaescu la data: 01/22/2013 5:01am
Intrebare:

Buna ziua,

Va rog sa-mi comunicati daca s-a luat vreo decizie privind
aplicarea indicelui de corectie a punctajului obtinut la inscrierea initiala la pensie conform art.170 din legea
263/2010 si art. 16 din legea 283/2011.
Conform lg.283, ar fi trebuit sa se aplice de la 01.01.2013.

Cu multumiri,
Sanda Nicolaescu
Re: recalculare pensie
Scris de: mihai mihaela la data: 01/22/2013 9:08am
Gen:f
Data nasterii:1953
Stagiul de cotizare:34 ani 10 luni
Alte date:am lucrat in conditii normale de munca sistemul public.
Intrebare:exista un procent anume la% penalizare intre pensie anticipata si cea de limita de varsta care se aplica la suma cotizata ? mai precis este un procent fix de penalizare ?
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 01/23/2013 4:02am
Pentru Sanda Nicolaescu
Nu cunoastem niciun amanunt in aceasta privinta si ni se pare suspecta aceasta tacere. Asteptam in continuare clarificarea acestei prevederi.
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 01/23/2013 4:11am
Pentru Mihai Mihaela
Calculul diminuarii pensiei anticipate partiale se face prin inmultirea numarului de luni de anticipare (intre data iesirii la pensie anticipata partiala si data cand are dreptul la pensie pentru limita de varsta) cu 0.75 $.
Acest calcul poate fi facut si pe site-ul nostru la adresa :
http://www.lapensie.com/anticipata2.php
Re: recalculare pensie
Scris de: baican constantin la data: 01/23/2013 5:44am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Pe saitul ministerului muncii este un proiect de lege care reglementeaza acest aspect.
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 01/23/2013 8:17am
Multumim domnului Baican care ne-a semnalat aparitia acum doua zile a proiectului de modificare a legii pensiilor 263/2010 care la transformarea lui in lege (presupunem in cursul lunii februarie) va reglementa aplicarea acestui indice de corectie astfel :
- Formularea actuala a art 170 din legea pensiilor va fi abrogate.
- Se va aproba o alta formulare care in rezumat prevede sa se calculeze in fiecare an un indice de corectie. – Tot prin aceasta lege se prevede un indice de corectie de 1,05 pentru toti care au iesit la pensie in anii 2011, 2012 si care vor iesi la pensie in anul 2013.
Re: recalculare pensie
Scris de: sanda nicolaescu la data: 01/23/2013 3:04pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Buna seara,

Intradevar, am vazut si eu proiectul de modificare a legii 263/2010 si este asa cum a-ti precizat si Dvs.
Avand in vedere ca se aplica tuturor celor care au iesit la pensie incepand cu 01.01.2011 , normal ar fi ca pentru cei inscrisi la pensie in 2011, valoarea punctului de pensie sa fie indexata numai cu rata medie a inflatiei pe 2010 nu si pe 2011 sau mai corect sa nu se indexeze deloc cu rata inflatiei, avand in vedere ca acum pensiile s-au indexat doar cu 4%.
Oare cum s-a ajuns la 1,05, ce valori s-au avut in vedere?

- castigul mediu a fost cam 2000 lei ( deci 43,3% =916,66) , valoarea punctului 732,8 , sa inteleg ca rata inflatiei cumulata pt.2010 si 2011 a fost de cca. 18 ? Parca pentru impozite s-a luat in calcul inflatia de 16% pentru ultimii 3 ani.
Daca stiti cumva modul de calcul, va rog sa-l comunicati.

Cu multumiri,
Sanda Nicolaescu
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 01/26/2013 7:55am
Pentru Sanda Nicolaescu
Modul de calcul este explicat tot prin acest proiect de lege adica “se aplică un indice de corecție calculat ca raport între 43,3% din câștigul salarial mediu brut preliminat, corespunzător anului precedent celui în care se deschide dreptul de pensie, comunicat de Comisia Națională de Prognoză….”
Parerea noastra este ca daca vreti sa intelegeti mai mult incercati sa procedati astfel :
Sa analizati formularea art 170 alin (1) din legea 263/2010 care are formularea
“se aplică un indice de corecţie calculat ca raport între 43,3% din câştigul salarial mediu brut realizat pe anul precedent şi valoarea unui punct de pensie în vigoare la acea dată”.
Sa va opriti numai la expresiile “câştigul salarial mediu brut realizat pe anul precedent” din art 170 abrogat si “câștigul salarial mediu brut preliminat, corespunzător anului precedent” in proiectul noii modificari
Sa remarcati ca s-a renuntat la un castig “realizat” in favoarea unuia “prelimitat”. Din ce cauza oare daca nu pentru a putea fi mai usor jonglat acest indice?
Acest proiect de lege pentru modificarea legii pensiilor 263/2010 este expus pe site-ul Ministerului Muncii pentru analiza publica si daca dv credeti ca are sansa sa fie luata in considerare incercati sa postati o propunere personala pe acest site.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1