Subiect "intrebare" Deschis de oancea grigore la data: 01/22/2013 5:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare
Scris de: oancea grigore la data: 01/22/2013 5:19am
Gen:m
Data nasterii:23 08 1969
Stagiul de cotizare:25 ani gr 2
Alte date:ani lucrati cu handicap preexistet
Intrebare:am facut rost de detele oficiale de la casa de pensi si adeverintele de la angajator cu toate sporurile si leam introdus in programul dv de calcul va rog respectuos sa verificati si dumneavuastra deca este bine cum leam introdus eu si daca este bine va mai intreb punctajul obtinut seimparte la 23.33333 cum miati spus dumneavoastra pentru ceci mi se scade acei 10 ani lucrati cu handicap accentuat si va mai intreb daca mai trebuie introdus ceva in programul de calcul
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 01/23/2013 7:58am
Ati revenit cu intrebari pe care le-am mai discutat si v-am dat raspunsurile care credem ca sunt corecte si anume :
1. Daca aveti certificat de handicap accentuat preexistent angajarii si aveti realizat un stagiu de cotizare cu acest handicap, mai mare de 23 ani si 4 luni atunci aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 10 (nu 13)ani si aveti dreptul la pensionarea cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 55 ani adica in 23 august 2024
2 In cazul reducerii varstei de pensionare cu 10 ani calculul pensiilor (de invaliditate sau pentru limita de varsta) vor fi facute cu stagiul de cotizare redus adica 23 ani si 4 luni (23,33333) iar prin decizia pentru pensia de invaliditate din anul 2012 nu trebuia sa vi se acorde stagiu potential
Aceste afirmatii ale noastre le puteti verifica analizand decizia pensiei de invaliditate din anul 2012.
3 Am incercat sa verificam datele introduse de dv dar am vazut ca ati deschis mai multe programe si va rugam sa va stabiliti la un singur program pe care sa-l verificam pentruca nu putem verifica toate variantele incercate de dv deoarece in toate ati comis erori.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1