Subiect "pensie invaliditate intrebari" Deschis de elena popa la data: 01/22/2013 5:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie invaliditate intrebari
Scris de: elena popa la data: 01/22/2013 5:48am


Gen:feminin
Data nasterii:10/02/1966
Stagiul de cotizare:28ani
Alte date:lucrat grupa -I -9 ani si 2 luni perioada 01.01.1992-31.03.2001 ;grupa speciala 11 ani si 2 luni domeniul chimie;grupa a-II-a 7 ani ; concedii pt cresterea copiilor 2ani cand lucram in grupa a-IIa; 4luni somaj tehnic cind eram in grupa speciala;si 3 luni concediu medical din grupa speciala.Urmeza cu 01/02/2013 sa ma pensionez cu pensie de invaliditate grad III.
Intrebare:1.cand am dreptul pentru pensie la lim . de varsta tinand cont dr grupele de munca ?
2. cum se face calculul pensiei de invaliditate gr. III?
3. la trecerea la pensie pt. limita de varsta se aplica tot L263/2010, chiar daca intre timp apare alta lege.?
4. la calculul pensiei de invaliditate gr. III ,beneficiez de punctajul suplimentar aferent grupelor de munca?
Re: pensie invaliditate intrebari
Scris de: la pensie la data: 01/23/2013 9:01am
1 Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in gr de munca, in 10 ianuarie 2029 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 34 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” iar cele in grupa II cu “conditii deosebite”. Informatia privind echivalarea stagiului dv de gr I o obtineti de la unitate la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca
Pentru stagiile de 9 ani in grupa I si 5 ani in grupa II (am scazut perioada de crestere copii) si so ani si 10 luni in comditii speciale (am scazut perioada de somaj ethnic) beneficiati de un spor de vechime de 10 ani si 10 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 38 ani si 9 luni.
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor 263/2010 aveti 2 variante de pensionare cu pensie pentru limita de varsta.
Daca stagiul de gr I de munca a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu de 20 ani in conditii speciale si 5 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 10 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 52 ani si 11 luni adica in 10 ianuarie 2019.
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu de 10 ani in conditii speciale si 14 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 8 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 54 ani si11 luni adica in 10 ianuarie 2021.
2 Deoarece cu ajutorul sporurilor pentru stagiile in grupele de munca realizati stagiul complet de cotizare nu mai primiti stagiu potential, iar pensia se calculeaza in mod obisnuit astfel:
- Se calculeaza un punctaj lunar impartind salariile (veniturile) realizate de dv cu salariul mediu pe economie din acea luna.
- Se calculeaza un punctaj anual impartind suma punctajelor lunare din un an calendaristic cu 12.
- Se calculeaza punctajul mediu al pensiei impartind suma punctajelor anuale la stagiu total de cotizare care in cazul dv este de 34 ani si 6 luni (34,50)
Aceste calcule pot fi facute cu programul de calcul gratuit al pensiei de pe site-ul nostru.
Daca aveti dificultati in folosirea acestuia va ajutam.
3 La trecerea la pensie pentru limita de varsta pensia se recalculeaza conform legii pensiilor in vigoare atunci.
4 La pensia de invaliditate se iau in calcule punctajele suplimentare pentru stagiile in grupele de munca.
Re: pensie invaliditate intrebari
Scris de: elena popa la data: 01/24/2013 1:05am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:multumesc foarte mult.
-intradevar grupa I se asimileaza cond. speciale ,si la o analiza mai atenta cred ca am aproape 6 ani grupa a-II-a tinand cont cain perioada celor 2 ani de cresterea copiilor 8luni au fost de concediu postnatal
-la punctul 3 nu ma refeream la calculul valoric al pensiei ci la mentinerea drepturilor obtinute prin grupele de munca(respectiv reducerea stagiilor)tinand cont ca eu nu sunt in acel moment in activitate ci intrun sistem de pensie(cel de invaliditate)
-deci sa inteleg ca in cazul meu pensia de invaliditate gr-III- ca valoare nu difera de cea de gr-II- tinand cont ca datorita grupelor nu mai este cazul stagiului potential si in acest moment nu pot corela lucrurile daca e -in cazul meu-un avantaj sau nu grupa de munca
inca o data va mutumesc
-
Re: pensie invaliditate intrebari
Scris de: la pensie la data: 01/25/2013 3:45am
Daca stagiul de cotizare a fost echivalat cu conditii speciale este valabila varianta aceea.
In aprecierea stagiilor de cotizare se discuta numai daca anii sunt completi si daca doriti analiza nu folositi aproxmari de tipul “aproape” deoarece deobicei aceasta expresie se foloseste la stagii mai mici.
Aplicarea legii in vigoare la data trecerii la pensie pentru limita de varsta se refera la toate aspectele indiferent ca este vorba de valoare sau varsta de pensionare.
Reducerea varstei de pensionare pentru grupele de munca se aplica si in cazul cand la acea data beneficiati de pensie de invaliditate.
Este adevarat, datorita faptului ca nu beneficiati de stagiu potential pensia dv de invaliditate nu este influentata de gradul de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1