Subiect "Calcul pensie de invaliditate" Deschis de Alexandru la data: 01/22/2013 5:01pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie de invaliditate
Scris de: Alexandru la data: 01/22/2013 5:01pm
Gen: Masculin
Data nasterii: 14.01.1955
Stagiul de cotizare: 28 ani, 2 luni și 6 zile + 1 an și 3 luni pensie de invaliditate gr. 3 + 5 ani facultate
Alte date: Incadrat in gr. 3 invaliditate (1986-1992), gr. 2 invaliditate (1992-1999), gr 1 invaliditate (1999-prezent, nerevizuibil)
Intrebare:

Conform simularii cu programul dvs. obtin un punctaj total de 31,19 (și ceva zecimale).
Pentru pensia de invaliditate, acest punctaj se împarte la 35 de ani (stagiul standard de cotizare) sau la o altă durată a stagiului ?

Este vorba cumva de stagiul necesar din tabelul 3 din legea 263/2010 ? În acest caz, se va considera stagiul corespunzător datei emiterii deciziei medicale asupra capacității de muncă, dar care din ele ? Cea originală (1999) sau cea care trebuie prezentată la dosarul de pensionare (căci, probabil trebuie făcută o nouă expertiză și eliberată altă decizie care să fie în formatul dat de normele de aplicare HG 257/2011)?
În primul caz, stagiul ar fi de 17 ani, în cazul 2 ar fi de

Mulțumesc anticipat pentru răspuns
Re: Calcul pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 01/24/2013 7:56am
Suma punctajelor anuale obtinute prin calcul se impart la stagiul complet de cotizare de 35 ani deoarece nu beneficiati de reducerea acestuia asa cum v-am explicat anterior.
Deasemeni asa cum va explicam anterior nu beneficiati de stagiu potential si punctaj suplimentar pentru acesta deoarece suma stagiului de cotizare lucrat cumulat cu stagiile ssimilate pentru stagiul militar, facultate si perioada de pensie de invaliditate depaseste stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru a beneficia de pensie de invaliditate trebuie sa faceti o cerere pentru a fi examinat de Comisia de Expertiza a Capacitatii de Munca si emiterea unei noi decizii.
Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii.
1 Nu ati introdus stagiul militar. Pentru aceasta reveniti la pagina de intrare introduceti data de incepere a activitatii, data inceperii stagiului militar iar in program pe perioada stagiului militar selectati “S”
2 Ati introdus sporul de vechime dar dupa parerea noastra la determinarea acestuia trebuie sa luati in calcul si perioada asimilata de pensie de invaliditate si in acest caz acesta devine :
Intre august 1985 - iunie 1986 3 %
Intre octombrie 1987 – martie 1992 6 %
3 Perioada de pensie de invaliditate intre iulie 1986 – septembrie 1987 selectai codul “L” nu P3 pentruca asa se procedeaza pentru o perioada de pensie de invaliditate trecuta.
4. Sporurile pana in martie 2001 (cu exceptia celui de vechime de la punctual 2) se introduc numai daca aveti adeverinta de la angajator cu acestea.
5. Nu mai selectati codul P1 dupa martie 2013 deoarece acest cod se foloseste pentru perioadele urmatoare daca vi se acorda stagiu potential si asa cun v-am explicat dv nu vi se va acorda stagiu de cotizare potential.
Re: Calcul pensie de invaliditate
Scris de: Alexandru la data: 01/24/2013 9:56am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Mulțumesc frumos pentru răspunsuri. Cu alte cuvinte, la transformarea pensiei de invaliditate în pensie pentru limită de vârstă nu se va mai modifica deloc punctajul mediu calculat acum la niv lui febr 2013. Asta înțeleg.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1